NKP Pamätník Kalište

Na úpätí Nízkych Tatier leží dedinka Kalište. Poznačená je krvavou históriou udalostí druhej svetovej vojny a v súčasnosti je zaradená medzi národnú kultúrnu pamiatku.

18. marec 1945 sa zapísal do slovenských dejín. Osada Kalište, patrila medzi centrá tzv. Partizánskej republiky. Kvôli pomoci partizánskym jednotkám, bola v tento deň vypálená osada nacistami a zavraždených bolo 13 obyvateľov. Celkovo 42 domov skončilo v ničivých plameňoch. Život v obci, ako jedinej, dodnes nebol obnovený. Obec patrí pod vysunutú expozíciu Múzea SNP. Zrekonštruované sú 2 domčeky, malá zvonička a základy zhorených domov. Súčasťou expozície je aj pamätník. Počas výročia SNP si bývalí obyvatelia a ich potomkovia pripomínajú pamiatku padlých priamo na mieste. V roku 2008 Múzeum SNP sprístupnilo náučný chodník Kalištím s názvom Ako žili Kališťania. Tvorí ho 17 informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené v areáli celej Národnej kultúrnej pamiatky.

Vstupné: bezplatne
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

Areál Národnej kultúrnej pamiatky Kalište aj s expozíciou je pre návštevníkov otvorený od 19. mája každý deň okrem pondelka od 10:00 – 17:00.

V prípade nepriaznivého počasia, expozícia otvorená nie je. Upozorňujeme na zníženú kvalitu prístupových ciest.
V prípade Vášho záujmu o odborný lektorský výklad nás prosím kontaktujte na uvedených telefónnych číslach:
+421 48 24 51 124 – pokladňa Múzea SNP
+421 918 899 408 – vedúci lektor Múzea SNP

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Vstupné: zdarma
Otváracie hodiny: areál Národnej kultúrnej pamiatky Kalište aj s expozíciou je pre návštevníkov otvorený od 19. mája každý deň okrem pondelka od 10:00 – 17:00