Zvolenská veža

Farský kostol Svätej Alžbety vo Zvolene je národnou kultúrnou pamiatkou a tiež pýchou najväčšieho námestia na Slovensku. Jeho súčasťou je veža vysoká 49 m, postavená v druhej polovici 16.storočia.

Na balkón veže sa dostanete točitým kamenným schodiskom, ktoré má 75 schodov. Ak sa chcete dostať ešte vyššie musíte prekonať ďalších 23 drevených schodov a ak by ste chceli vidieť aj mechanický hodinový stroj, ktorý poháňal štyri ciferníky vežových hodín, musíte zdolať posledných 26 schodov. Veža má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov, vo výške 21,5 m, je nádherný výhľad na kráľovské mesto Zvolen, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier. Takmer polovicu podlažia zaberá izba strážnika. Strážnik mal za úlohu pozorovať nepriateľa a kontrolovať, či niekde v meste nevypukol požiar.

Srdcom veže je zvonica. V zvonici boli pôvodne štyri zvony. V roku 1916 tri z nich demontovali a použili na vojnové účely. V zvonici sa nachádza zvon vyrobený v roku 1822, ktorý váži asi 2,5 t. Neskôr praskol a bol opravený zvonolejármi v roku 1859. 

Veža bola viac ako 100 rokov pre verejnosť neprístupná. Jej interiér a hlavne schody boli v dezolátnom stave avšak v rokoch 2017- 2019 prebehla rekonštrukcia a veža bola sprístupnená verejnosti.

Zaujímavosti:

  • na najvyššie 5. poschodie veže vedie 124 schodov.
  • Zvolen mal v minulosti 3 kostolné veže. Kalvínsky kostol s vežou, poškodený bombardovaním, bol v roku 1946 zbúraný.
  • V roku 1709 veža katolíckeho kostola horela. Spolu s ňou podpálili a aj niekoľko meštianskych domov ustupujúce kurucké vojská.

Viac informácií nájdete na www.zvolen.sk.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Informácie o aktuálnej dostupnosti Zvolenskej veže pre návštevníkov www.zvolen.sk, IC Zvolen 045/542 92 68.