• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

THURZO – FUGGER zážitková expozícia

Nenechajte si ujsť pútavú prehliadku baníckej minulosti a vráťte sa o vyše 500 rokov naspäť do čias rozkvetu baníctva v Banskej Bystrici a jej okolí.

Stála THURZO – FUGGER zážitková expozícia v Barbakáne približuje banícku históriu Banskej Bystrice a okolitých obcí a miest najmä z čias slávnej Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti a Medeného hámra.

Využíva moderné technológie (virtuálnu a augmentovanú realitu, dotykové obrazovky, 3D vizualizácie, 360° videoprojekciu, smartfóny a pod.). Na pohybovej platforme sa môžu návštevníci „poprechádzať“ po výrobných priestoroch Medeného hámra a vidieť, ako to tam vyzeralo v časoch jeho najväčšej slávy. Dozvedia sa o vývoji baníctva a banských strojov a veľa zaujímavých informácií, ktoré s touto tematikou súvisia.

Prostredníctvom „hovoriacich obrazov“ sa vám prihovoria baník z bronzovej doby, prvý banskobystrický richtár Ondrej, Ján Thurzo a Jakob Fugger – kľúčové osobnosti banskobystrického mediarskeho podniku. Nazriete do štôlne – priamo v expozícii, aj ďaleko za múrmi Mestského hradu. Dozviete sa, ako a na čom zbohatol najbohatší človek na svete, alebo čo znamenala meď pre ľudí a na čo ju používali od praveku až po súčasnosť.

Príďte sa preniesť v čase a priestore a objavovať veci neznáme, či dávno zabudnuté. Prehliadka expozície trvá približne 1,5 – 2 h 

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Web www.tfze.sk/
Otváracia doba Pondelok – Piatok: 9.00 – 17.00 h
Sobota – Nedeľa: 10.00 – 18.00 h
MÚZPAS – zvýhodnená vstupenka do múzeí a galérii v Banskej Bystrici centralslovakia.eu/zazitky/muzpas/