• Stredoveké stany

  preneste sa v čase a vychutnajte
  si netradičnú dovolenku pod hviezdami

 • NAJ miesta v regióne

  doplňte si svoje zážitky o NAJ miesta regiónu
  a naplánujte si svoje výlety už dnes

 • „Začnite s vysťahovaním!“

  Spoznajte príbehy z obdobia 2. svetovej
  vojny a Slovenského národného povstania

 • Podujatia

  okúste Región Stredné
  Slovensko všetkými zmyslami

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

THURZO – FUGGER zážitková expozícia

Nenechajte si ujsť pútavú prehliadku baníckej minulosti a vráťte sa o vyše 500 rokov naspäť do čias rozkvetu baníctva v Banskej Bystrici a jej okolí.

Stála THURZO – FUGGER zážitková expozícia v Barbakáne približuje banícku históriu Banskej Bystrice a okolitých obcí a miest najmä z čias slávnej Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti a Medeného hámra.

Využíva moderné technológie (virtuálnu a augmentovanú realitu, dotykové obrazovky, 3D vizualizácie, 360° videoprojekciu, smartfóny a pod.). Na pohybovej platforme sa môžu návštevníci „poprechádzať“ po výrobných priestoroch Medeného hámra a vidieť, ako to tam vyzeralo v časoch jeho najväčšej slávy. Dozvedia sa o vývoji baníctva a banských strojov a veľa zaujímavých informácií, ktoré s touto tematikou súvisia.

Prostredníctvom „hovoriacich obrazov“ sa vám prihovoria baník z bronzovej doby, prvý banskobystrický richtár Ondrej, Ján Thurzo a Jakob Fugger – kľúčové osobnosti banskobystrického mediarskeho podniku. Nazriete do štôlne – priamo v expozícii, aj ďaleko za múrmi Mestského hradu. Dozviete sa, ako a na čom zbohatol najbohatší človek na svete, alebo čo znamenala meď pre ľudí a na čo ju používali od praveku až po súčasnosť.

Príďte sa preniesť v čase a priestore a objavovať veci neznáme, či dávno zabudnuté. Prehliadka expozície trvá približne 1,5 – 2 h 

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Web www.tfze.sk/
Otváracia doba od PONDELKA do NEDELE 10:00 – 18:00
GPS 48.73668, 19.14665
MÚZPAS – zvýhodnená vstupenka do múzeí a galérii v Banskej Bystrici centralslovakia.eu/zazitky/muzpas/