• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Tajomstvá Pustého hradu

Komentované prehliadky zo série Zaži hrady INAK! pokračujú aj v roku 2024 a Pustý hrad nesmie chýbať. Pozývame vás na jeho návštevu.

Čo všetko ukrýva Pustý hrad, ktorý je jednou z najrozsiahlejších hradných zrúcanín v strednej Európe? Spoznaj čaro tohto miesta, ktorého tajomstvá postupne odkrývajú archeológovia.

Vypočuj si príbehy o hrade a zaujímavých nálezoch, ktoré ti predstaví odborník Mgr. Miloš Čierny. Predstaví ti veľkolepý Pustý hrad, ktorý patril k elite najdôležitejších sídel uhorských kráľov či Zvolenskej župy. Dozvieš sa príbeh o razení falošných mincí na hrade či o tom, ako sa podarilo odkryť spod zeme Dolný hrad. 

Počas prehliadky si navyše môžeš na vlastnej koži vyskúšať prácu archeológa! V ARCHEOPIESKOVISKU budeš hľadať nálezy z výskumu na Pustom hrade. Počas prehliadky si budeš môcť pod dohľadom archeológa vykopať a nechať ako suvenír svoj nález aj ty.

Program je vhodný pre organizované skupiny, ale aj jednotlivcov. Prehliadky sú určené širokej  verejnosti, ale sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Vstupenky je možné kúpiť v predpredaji alebo na mieste 15 minút pred začiatkom prehliadky (v prípade nevypredania).

Odvezte sa na Pustý hrad Turistickým vláčikom. O 15:30 hod. vás bude vláčik čakať na parkovisku Pod Haputkou a vyvezie na Sedlo pod Pustým hradom (z tejto zastávky je potrebné prejsť cca 15 min pešo na Horný Pustý hrad). Lístok na turistický vláčik je v cene zážitku.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Termíny prehliadok 2023 piatok 19.7. o 16.00
piatok 16.8. o 16.00
piatok 30.8. o 16.00
Dĺžka trvania prehliadky 1-1,5 hodiny
Cena 4€ (od 12 rokov ), 3€ (od 5 do 12 rokov ), deti do 5 rokov zdarma
Odporúčanie pre návštevníkov Pustý hrad sa nachádza v kopcovitom prírodnom prostredí, preto odporúčame pri jeho návšteve športovú obuv.