Špania Dolina

Príďte objavovať slávnu banícku minulosť stredného Slovenska do obce Špania Dolina. Okrem prechádzky po dedine a jej okolí je tu mnoho ďalších miest, ktoré ponúkajú mnohoraké spôsoby trávenia voľného času.

Dominantou malebnej baníckej obce Špania Dolina, ktorá iste neujde žiadnemu zraku, je pôvodný ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254, ku ktorému vedie pozoruhodné drevené kryté schodisko so 162 drevenými schodmi. V obci nájdete typické banícke domy z 19. storočia, omietané hlinou a bielené vápnom s drevenou šindľovou strechou.

Špania Dolina bola preslávená po celej Európe bohatým náleziskom medenej rudy. O jej historickom význame svedčí okrem iného aj to, že tamojšiu meď mal na svojich lodiach dokonca aj Krištof Kolumbus. Slávny maliar Sandro Botticelli zas používal špaňodolinskú zelenú farbu.

Odporúčame prechádzku banským náučným chodníkom s prekrásnymi výhľadmi, ktorý vás privedie k miestam zašlej slávy baníckej histórie – šachtám a štôlňam ukrytým v okolitých lesoch. Horské zvážnice sú ideálnymi traťami pre horskú cyklistiku v letných mesiacoch a na bežkách v zime. Za 20 minút strmším chodníkom viete byť v stredisku Šachtičky.

Tipy na trávenie času v Španej Doline:

Ako sa k nám dostanete?