• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Skialp lokality

Či sa radíš medzi skialpových začiatočníkov alebo sa nebojíš aj strmšieho zjazdu v regióne Stredné Slovensko nájdeš oboje.

Podkonice Pleše

Novým nadšencom skialpinizmu odporúčame nabrať skúsenosti v stredisku Podkonice – Pleše, kde sa lyžuje výlučne len na prírodnom snehu. Vrchol lyžiarskeho strediska sa nachádza vo výške 987 m.n.m a predstavuje prevýšenie necelých 200m od nástupného bodu. Pre priaznivcov klasického zjazdového lyžovania ponúka stredisko päť zjazdových tratí ľahkej a stredne ťažkej náročnosti.

Krížna

Matka lavín. Takéto pomenovanie získala na základe najväčších evidovaných lavín na území celého Slovenska. Napriek tomu láka množstvo skialpinistov. Krížna ponúka náročnejšie aj menej náročné zjazdy z nástupných bodov Turecká (Salašky) a Staré Hory časť Rybô (na mápách značené ako Rybie). Pred každým výjazdom si určite over podmienky a zváž lavínové nebezpečenstvo. 

Donovaly

Stredisko Donovaly ponúka pre skialpinistov tri značené trasy A,B, a C. Možnosť nástupu priamo z obce ponúkajú dve z nich (A,B). Tretia trasa (C) ťa prevedie cez dolinu Žarnovka. Všetky trasy vedú na vrch Zvolen, z kadiaľ môžeš zvážiť zjazd priamo do obce alebo pokračovať na upravenú zjazdovku Novej Holi. Možnou variantou je tiež výšľap priamo po zjazdovke. Tu však nezabudni na pravidlá či pohybovanie sa po okraji zjazdoviek v zástupe. 

Ostaté trasy

Ak ti orientácia v prírode nerobí problém, v regióne Stredné Slovensko sa nachádzajú aj ďalšie možnosti skialpového vyžitia. V prípade dobrých snehových podmienok sa vieš na Pánsky diel dostať priamo zo sídliska Sásová a svoju túru zakončiť zjazdom na Šachtičky. Krásne výhľady tiež ponúka Selčiansky diel s nenáročným výstupom od Hotela Fuggerov Dvor (Selce).

Požičovne skialpinistickej výstroje

Ak si na skialpoch ešte nestál, alebo zatiaľ nevlastníš výstroj, odporúčame ti pár tipov na požičovne v Banskej Bystrici a na Donovaloch.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

POŽIČOVŇA KONTAKT
DAMI SPORT / Donovaly damisport.sk/pozicovna-lyzi/
Sport 2000 SKI-TI / Donovaly skiti.eu/
ACTIVE PLANET OUTDOOR CENTRUM / Banská Bystrica eshop.activeplanet.sk/pozicovna
SKI NIŇAJ / Banská Bystrica www.skiservis.sk/
3 Mountain Sport / Banská Bystrica www.3mountainsport.sk/