Pustý hrad

Krásna zrúcanina Pustý Hrad je svojou rozlohou jednou z najväčších v strednej Európe. V minulosti bola kráľovským hradom vo Zvolene, dnes dáva príležitosť archeológom a patrí k ideálnym miestam na nenáročnú turistiku. Od roku 2022 sa hrad pýši novou vyhliadkovou plošinou.

Po výstavbe gotického zámku v meste hrad stratil svoj význam. Istú dobu slúžil ako ubytovňa vojenských oddielov, ale v roku 1452 ho zničil požiar a odvtedy zostal v ruinách. Stojí nad sútokom riek Hron a Slatina na vrchu pohoria Javorie. Keďže zrúcaniny nebolo z mesta Zvolen takmer vôbec vidieť, časť zalesnenej plochy z Horného hradu bola odstránená. Hoci ide o ruiny, návštevníkov prekvapia svojou štedrou rozlohou, ktorá je porovnateľná so slávnejším Spišským hradom. Zaberá plochu viac ako štyri hektáre a oko turistu poteší nádherným výhľadom na mesto a jeho okolie. 

O hrade

V 12. storočí bol na mieste vybudovaný kráľovský hrad, kde sídlil zvolenský kráľovský komitát. O storočie neskôr bol Horný a Dolný hrad opevnený. V najjužnejšej časti opevnenia Horného hradu bola vybudovaná prechodová vežová brána, ktorá ešte aj dnes patrí k typickým znakom Pustého hradu. Výnimočným objektom bola aj obytná veža Dolného hradu, ktorá sa radí medzi najväčšie rezidenčné stavby v strednej Európe. V čase tureckého nebezpečenstva postavili na hrade strážnu vežu, nazývanú vartovka.

Vynikajúca príležitosť na výlet pre nenáročných turistov

Nie ste milovníci náročných túr a chcete si urobiť výlet s deťmi? Výstup na Pustý hrad bude pre vás to pravé. K hradu vedie náučný chodník (obnovený v roku 2021) s celkovou dĺžkou asi 3,9 km. Prístupových trás je niekoľko. Od zimného štadióna po modrej značke a nenáročnom chodníku vystúpite cez Dolný hrad. Pre rodiny s kočíkom a pre cyklistov je k dispozícii asfaltová a z časti štrková cesta, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť na kolesách. Popri chodníkoch sú viaceré lavičky a ohniská, tak sa za výstup odmeňte nielen dychberúcim výhľadom, ale pokojne aj malým piknikom.

Na hornom hrade v roku 2022 pribudla nová vyhliadka. Nachádza na najvyššom mieste celého Pustého hradu. Vďaka panelom s panoramatickými fotografiami budete mať možnosť rozpoznať okolité pohoria a kopce.

Viac info o hrade a jeho histórii nájdete na www.pustyhrad.com

Od júla do augusta prebiehajú na hrade komentované prehliadky, na ktorých si dokonca môžete vyskúšať prácu archeológa na vlastnej koži.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Dostupnosť pre návštevníkov Hrad je voľne prístupný a vedie naň značený turistický chodník. Ide o nenáročnú turistiku a terén. Celkové trvanie výstupu sa pohybuje od cca 30-45 min.
Komentované prehliadky www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/tajomstva-pusteho-hradu/
Odporúčania pre návštevníkov Pustý hrad sa nachádza v kopcovitom prírodnom prostredí, a preto odporúčame pri jeho návšteve pevnú športovú obuv.
Parkovanie Parkovisko „Pod Haputkou“, Zimný štadión Zvolen
Web www.pustyhrad.com