Mincovňa Kremnica

Jeden z najstarších neustále vyrábajúcich podnikov na svete

Mincovňa Kremnica bola založená v roku 1328 vďaka privilégiu kráľa Karola Róberta z Anjou, ktorý Kremnicu povýšil na slobodné kráľovské mesto. Už takmer sedem storočí nepretržite vyrába minciarske produkty, ktoré patria z hľadiska viacerých kritérií medzi špičku vo svete. V roku 2028 oslávi 700 rokov svojej nepretržitej činnosti, čo ju radí medzi najstaršie neustále vyrábajúce podniky na svete.

Expozícia Mincovne Kremnica ponúka možnosť prezrieť si nielen zaujímavé exponáty v novorekonštruovaných priestoroch historickej budovy, ale tiež jedinečnú prehliadku starej raziarne mincí. Mincovňa je posledným miestom v Európe, kde sa dodnes využívajú vo výrobe raziace stroje známe ako Vulkany. Návštevníci tak môžu počas prehliadky vidieť razbu kovových vstupeniek alebo odznakov priamo na týchto strojoch. Okrem toho si môžu sami vyskúšať razbu žetónu na historickom raziacom stroji – balancieri. Od jesene 2008 sú verejnosti sprístupnené aj priestory novej raziarne, z ktorej vyšli prvé slovenské euromince. Návštevníci tak majú jedinečnú možnosť vidieť razenie mincí na moderných raziacich strojoch. Súčasťou expozície sú výrobky od medailí z rôznych kovov, cez obehové mince krajín viacerých kontinentov až po vzácne pamätné mince z drahých kovov a takisto krátke filmy o histórii mincovne.

Viac informácií a možnosť prihlásiť sa na prehliadku expozície nájdete na: www.mint.sk

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Dostupnosť pre návštevníkov Expozícia je otvorená pondelok až piatok. Začiatky prehliadok sú o 9:00, 11:00 a 12:30 (júl, august aj 14:00 a 15:00). V letných mesiacoch sa organizujú aj víkendové prehliadky. Vstup do expozície si môžete zarezervovať online na webových stránkach Mincovne.
Web www.mint.sk/prehliadka-mincovne-kremnica
Dĺžka trvania prehliadky cca 45 minút