• STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Literárne a hudobné múzeum

Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici sa vďaka svojmu zameraniu stalo unikátnym múzeom na Slovensku aj v Európe. Dokumentuje literárnu a hudobnú kultúru spoločne s osobnosťami regiónu Banskej Bystrice a Brezna. Múzeum má sídlo v historickej budove, v ktorej pôsobil spisovateľ Ján Botto.

Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici začalo písať svoju históriu 1. marca 1969. Dôvodom na vznik múzea boli bohaté literárne a hudobné tradície regiónu, významné osobnosti, ktoré sa tu narodili, žili a pôsobili, pričom zanechali výraznú stopu, ďalej rôzne spolky či inštitúcie v oblasti hudobnej, literárnej ale aj divadelnej kultúry. Vďaka svojmu pôsobeniu a zameraniu sa LHM zaradilo medzi špecializované múzeá v múzejnej sieti na Slovensku. Pôvodne, až do roku 1990 patrilo múzeum medzi okresnú inštitúciu, neskôr od roku 2001 sa zlúčilo spoločne so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici.

Zbierkový fond múzea ponúka bohatý výber. Zahŕňa 60 000 kusov zbierkových predmetov a dokumentov. Táto zbierka je prístupná návštevníkom vo forme expozícii, prednášok, výstav, seminárov, koncertov či stretnutí so samotnými umelcami.  Literárne a hudobné múzeum má 5 stálych expozícii:

 • Múzeum – domov múz – patrí sem Hudobný, Literárny a Divadelný salón, ktorý ponúka pohľad na významné hudobné či literárne osobnosti mesta a regiónu.
 • Ľudové hudobné nástroje na Slovensku – nájdete tu 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov, súčasťou expozície je aj videopremietanie.
 • Bábkarsky salón – zahŕňa bábkarské tradície na našom území, možnosť pre návštevníkov vyskúšať si bábkoherectvo alebo vodenie bábok..
 • Pamätná izba Pavla Tonkoviča v Podkoniciach – vysunutá expozícia, sa venuje histórii obce Podkonice a osobnosti rodáka – folkloristu, dirigenta, pedagóga a skladateľa Pavla Tonkoviča.
 • Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove – vysunutá expozícia v rodnej chalúpke významného spisovateľa je venovaná histórii osobnostiam obce Tajov ako aj samotnému životu a tvorbe Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Web www.svkbb.eu/literarne-a-hudobne-muzeum
MÚZPAS – zvýhodnená vstupenka do múzeí a galérii v Banskej Bystrici centralslovakia.eu/zazitky/muzpas/