• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Krupinské podzemie

Nechajte sa vlákať do podzemia pod Krupinou a spoznajte tajuplné chodby staré niekoľko storočí.

Podzemné priestory mesta Krupina – Krupinské podzemie predstavujú unikátnu sieť pivníc, ktorá neodmysliteľne patrí k histórii mesta. Vďaka občianskemu združeniu Podzemie Krupiny a Múzeu Andreja Sládkoviča bolo možné tieto priestory otvoriť a predstaviť obyvateľom mesta aj turistom. Oficiálne otvorené sú brány aktuálne 4 pivníc od 1.7. 2021, pričom členovia združenia neustále pracujú na otvorení ďalších priestorov pod mestom.

Krupinské podzemie s pivnicami píše svoju históriu pravdepodobne od dôb Tatárov , vysekaním chodby do tufu v stredoveku. V minulosti sa stavali pod obydliami, vďaka čomu vieme dnes zrekonštruovať pôvodnú domovú zástavbu mesta. Ich funkciou bolo predovšetkým skladovanie vína, nakoľko región Krupiny je storočia známy svojou vinárskou tradíciou. Predpokladá sa, že víno sa tu skladovalo najmä kvôli vplyvu neďalekého kaštieľa Bzovík, v súčasnosti turisticky navštevovaným monumentom v blízkosti Krupiny. K pivniciam sa viaže aj známe vyšetrovanie krupinských bosoriek, ktoré tu vraj čakali na rozhodnutia o svojom osude. Dnes sa pivnice tematicky venujú rôznym oblastiam, napr. zameranie na ich obranné využitie v minulosti, rekonštrukcia mučiarne, galéria a pre najmladších divákov atraktívna rozprávková pivnica.

Pivnice sa pravidelne otvárajú každú poslednú nedeľu v mesiaci, zároveň pri príležitosti významných dní mesta Krupina, ako je oslobodenie mesta, dni mesta Krupina, otvorenie letnej turistickej sezóny a podobne. Prehliadky sa tešia veľkému záujmu zo strany návštevníkov, domácich ale aj turistov z iných krajov.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie