• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Kostol sv. Martina v Čeríne

Kostol s drevenou zvonicou v opevnenom areáli nad dedinkou Čerín predstavuje krásnu dominantu okolia. Bol postavený v 14. storočí v rannogotickom štýle a patrí medzi najvzácnejšie pamiatky v okolí Banskej Bystrice.

Kostol sa nachádza na vyvýšenom mieste nad obcou. Koncom 14. storočia bola svätyňa kostola vyzdobená nástennými maľbami. Na začiatku 16. storočia bol v lodi kostola osadený maľovaný strop. V období renesancie sa v areáli kostola vystavala drevená zvonica, ktorá je v súčasnej dobe obnovená.  Gotický oltár bol privezený z Budapešti a v roku 2015 bol barokový oltár vymenený za kópiu pôvodného neskorogotického krídlového oltáru, pričom originál sa nachádza v Maďarsku.. Počas druhej svetovej vojny boli priestory kostola z časti zničené kvôli zasiahnutí mínou, po vojne došlo k jeho rekonštrukcii a reštaurovaní fresiek. Na severnej stene v lodi kostola sa nachádza pôvodný konsekračný kríž ešte z čias výstavby kostola. Medzi najväčšie klenoty patria jeho gotické nástenné maľby v interiéri, ktoré pochádzajú zo štyroch časových období. V areáli kostola sa nachádza ja zvonica zo 17. storočia.

Informácie:

Samotný kostolík je dobre viditeľný aj vďaka drevenej zvonici, ktorá stojí v jeho tesnej blízkosti. Do obce sa dá dostať častými autobusovými linkami z Banskej Bystrice alebo Zvolena. Je voľne prístupný po predchádzajúcej dohode s pánom farárom. Kontakt na farský úrad: 048/ 419 20 52 alebo cerin@fara.sk.

Kostol môžete navštíviť v rámci zážitku „Gotické kostolíky„. Viac o produkte sa dozviete tu.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Kontakt na farský úrad: 048/ 419 20 52 alebo cerin@fara.sk
TIP Kostolík môžete navštíviť aj počas prehliadky s názvom Po stopáchkostolíkov v regióne Stredné Slovensko.