Kostol sv. Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach

Kostol sv. Jána Krstiteľa bol postavený spoločnými silami obyvateľov obcí Kremnické Bane, Kunešov, Horný a Dolný Tirček a Krahule. V blízkosti kostola sa nachádza pamätný balvan – Stred Európy.

Na kopci nad obcou Kremnické bane stojí Kostol sv. Jána Krstiteľa. Spoločnými silami ho postavili banícke obce ako Kremnické Bane, Kunešov, Horný a Dolný Turček a Krahule, ktoré nemali dostatok obyvateľov pre postavenie vlastného kostola. A tak si postavili jeden kostol na mieste, ktoré je od každej dedinky približne rovnakej vzdialenosti. Povedľa je vybudovaný Kláštor rehole Bratov kapucínov, ktorý má dnes kostol v správe a drží ochranu nad týmto vzácnym miestom.

Stred Európy označuje pamätný balvan s tabuľkou pripomínajúcou významné historické medzníky vzniku Slovenskej republiky. Je nutné však podotknúť, že vzhľadom k nejednoznačnému vyznačeniu hraníc nášho kontinentu je toto miesto len jedným z minimálne ôsmich „stredov Európy“ rozhádzaných po rôznych štátoch od Nemecka až po Litvu a Ukrajinu. To mu však rozhodne neuberá na jeho atmosfére.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Dostupnosť pre návštevníkov Dostanete sa sem autom, autobusovým a vlakovým spojením. Zdatnejší sa k nemu z Kremnice dostanú aj pešo alebo na bicykli.