Kostol Premenenia Pána na Španej Doline

Rímskokatolícky kostol v malebnej dedinke Špania Dolina si zaslúži vašu pozornosť. Symbol tejto banskej dedinky sa týči na vŕšku v opevnenom areáli a jeho vznik sa datuje do roku 1254, kedy bol vysvätený. Postavený bol na základoch románskej kaplnky.

Z námestia obce vedie ku kostolu unikátne drevené kryté schodište so 162 drevenými schodmi. Vďaka svojej vyvýšenej polohe nad obcou poskytoval v minulosti útočisko a úkryt pre obyvateľov v čase nebezpečenstva. Interiér kostola pozostáva z hlavného oltára v barokovom štýle či malieb od Jozefa Hanulu. Najvzácnejším predmetom je však barokový organ z roku 1751 od majstra Martina Podkonického – jedného z najvýznamnejších organárov neskorého baroka na Slovensku. Organ bol postavený pri príležitosti návštevy cisára Františka I. v banských mestách. Zaujímavosťou je, že kostol počas reformácie patril evanjelikom, neskôr ho späť získali katolíci. K tomuto obdobiu sa viaže vybudovanie prekrytého dreveného schodiska, ktoré vedie ku kostolu z námestia. Aby sa rozhodlo, či bude kostol patriť evanjelikom alebo katolíkom, vykonalo sa sčítanie obyvateľstva v obci. V sčítaní „zvíťazili“ katolíci. Na znak vďaky každá katolícka rodina urobila jeden zo 162 schodov na tomto schodisku.

Pravidelné bohoslužby:

Pondelok – piatok 18:00

Nedeľa 11:00

V lete sa v kostole konajú koncerty v rámci medzinárodného festivalu barokovej hudby Musica Barocca a medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Kontakt: ulanka@fara.sk