Kalvária v Kremnici

Pekná a nenáročná prechádzka s peknými výhľadmi neďaleko centra Kremnice.

Kremnická Kalvária sa nachádza na úpätí vrchu Šturc, na svahu priklonenom ku Kremnici neďaleko centra. Objekty krížovej cesty – 14 kaplniek spolu s kostolom sv. Kríža zapadajú do krajinného obrazu historického mesta.

Výstup na Kalváriu je súčasťou náučného chodníka. Ide o peknú a nenáročnú prechádzku, ktorú zvládnu aj deti, obohatenú o mimoriadne rozmanitú faunu a flóru. Kľukatým chodníčkom sa dostanete až na vrchol ku kostolu a ku kruhovej kamennej vyhliadke, odkiaľ sa vám za vydareného počasia otvoria krásne výhľady na Kremnický Štós, Skalku, Kremnické Bane, Jarabicu až po Sitno v Štiavnických vrchoch.

Komplex kostolíka a priľahlých kaplniek má barokový charakter a nad mestom Kremnica sa vypína už od 18. storočia. Kostol v roku 1977 vyhorel a komunistický režim ho nedovolil obnoviť, dôsledkom čoho jeho zvyšky chátrali až sa nakoniec úplne rozpadol. Opravy sa začali až v roku 2006. Rímskokatolícka cirkev Kalváriu stále aktívne využíva na krížové púte, ktoré sa tu konajú vždy na Veľký piatok.

Ako sa k nám dostanete?