Hrad Ľupča

V polovici 13. storočia nechal uhorský kráľ Belo IV po vpáde Tatárov postaviť Lupčiansky hrad. Hrad sa nachádza na návrší posledných vrchov Nízkych Tatier v Slovenskej Ľupči. Mal predovšetkým strážnu úlohu nad významnou obchodnou stredovekou cestou Via magna, ktorá viedla pod úpätím hradu.

Hrad bol od svojho postavenia neustále obývaný. Skladá sa z horného (postavený v 13, storočí v gotickom slohu) a dolného hradu (obdobie renesancie v 16. storočí). Za svojej najväčšej slávy na jeho nádvoria privítali významné osobnosti, uhorskí panovníci ako Karol Róbert z Anjou a jeho syn Ľudovít Veľký. V roku 1443 zasiahlo Uhorsko zemetrasenie, kedy bol hrad zničený a podľahol veľkej rekonštrukcii a dostavaniu. Po útoku Františka II. Rákócziho v r.1703 hrad padol do rúk povstalcom a sedmohradský vojvoda ho za zásluhy daroval svojmu generálovi grófovi Mikulášovi Bercsényimu. Neskôr na hrade sídlila škola aj sirotinec až do 20.  storočia. V období II. svetovej vojny bol využívaný k postupu vojsk, pravdepodobne pre internáciu zajatcov. Po vojne často menil osadenstvo: vysťahovalci, učilište a po úpravách v interiéri areálu tu bola umiestnená charita a kňazský seminár. V súčasnej dobe plní Hrad Ľupča výnimočné postavenie ako kultúrno-historická pamiatka v regióne.

Viac informácii o hrade a otváracie hodiny na www.hradlupca.sk

 Viac informácií o Slovenskej Ľupči a okolí dostanete v Modernom návštevníckom informačnom centre v Slovenskej Ľupči

  • Otváracie hodiny: MIMOSEZÓNNE pondelok-piatok 10:00 – 16:00 / V SEZÓNE utorok-nedeľa 10:00-17.00 hod. (pondelok je zatvorené)
  • Možnosť požičať si elektrokolobežku a vyviesť sa na hrad.
  • Cenník:
  • E-kolobežka/deň 15,00 EUR
  • E-kolobežka/3 hod 7,00 EUR 
  • E-kolobežka/1 hod 3 EUR
  • Kontakt: 0905 794 274, 0903 162 908

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Otváracie hodiny www.hradlupca.sk
Parkovanie ulica Pod zámkom (priamo pod hradom malé parkovisko, odporúča sa auto nechať dole)