Hrad Dobrá Niva

Zrúcaninu hradu, na návštevu ktorého vás pozývame, uvidíte už z diaľky. Dobronivský hrad býval strediskom kráľovského panstva a bol postavený na strategickom mieste, odkiaľ bol výborný výhľad v druhej polovici 13. storočia.

Hrad strážil starobylú obchodnú cestu z južných zemí do Zvolena, ktorá bola súčasťou dôležitej trasy, spomínanej v starých listinách ako Via magna. Opis hradu z roku 1668 hovorí, že hradný palác bol stavbou z kameňa, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie. Celá pevnosť pozostávala z viacerých budov, obohnaných kamennou hradbou, priekopou a zemnými obrannými valmi. Na úplnom vrchole kopca stál dvojposchodový obytný palác. Práve jeho vysoká, severná stena je to, čo dodnes stojí a ukazuje sa nám na obdiv.

Jedným z jej najvýznamnejších majiteľov hradu bol Štefan Verböci, autor neslávne známeho zákonníka Tripartitum. Tento zákonník spoločne s tvrdými protipoddanskými zákonmi z roku 1514 zaviedol v Uhorsku nevoľníctvo, ktoré zrušil až cisár Jozef II. koncom 18. storočia. Najdlhšie vlastnil hrad rod Eszterházyovcov. V 18. storočí ho opustili jej poslední obyvatelia a hrad začal pustnúť. Do dnešného dňa z neho zostala iba neveľká zrúcanina, ktorá namiesto mocipánov hostí výletníkov každého veku. 

Celý areál hradu je pekne udržiavaný. Posedieť sa dá nielen na pokosených trávnikoch, ale aj na lavičkách s krásnym výhľadom, medzi voňavými kmeňmi šumiacich borovíc. Keď sa budete kochať výhľadom, treba si pripomenúť, že priamo pred vami sa rozprestiera kraj Ostrolúckych. Kúsok od hradu Dobrá Niva leží obec Ostrá Lúka, kde sa nachádza kaštieľ rodiny Ostrolúckych, v ktorom žila aj tajná láska Ľudovíta Štúra – Adela Ostrolúcka.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Dostupnosť pre návštevníkov Hrad je voľne dostupný.
Prístup k hradu K hradu Dobrá Niva sa dostanete z centra obce Podzámčok, kde pri kostole odbočíte doľava. Na konci ulice začína krátky neznačený chodník v dĺžke 500 m, ktorý vedie až k zrúcanine hradu. Výstup na hrad trvá približne 20 min.
Web www.podzamcok.sk