Expozícia čipky Špania Dolina

Spríjemnite si chvíle strávené v Španej Doline a vstúpte do expozície miestnych umeleckých diel: tradičnej špaňodolinskej paličkovanej čipky.

Na námestí v Španej Doline vášmu zraku určite neujde budova Klopačky. Historická budova bývalej banskej správy bola sídlom banského inšpektora. Drevené „klopadlo“ umiestnené vo vežičke slúžilo na zvolávanie baníkov do služby. Tak vzniklo pomenovanie Klopačka. V súčasnosti sa v Klopačke nachádza okrem penziónu s reštauráciou aj expozícia jednej z najkrajších čipiek na Slovensku.

Vedeli ste, že výrobu špaňodolinskej čipky podporovala aj cisárovná Mária Terézia, ktorá ich nosila ako výnimočné ozdoby svojich rób a neskôr aj cisárovná Alžbeta, prezývaná Sisi?

Paličkovaniu sa v minulosti venovalo ženské pokolenie obyvateľov Španej Doliny. Toto umenie sem prišlo spolu s nemeckými kolonistami, ktorí ťažili meď a striebro v miestnych baniach. Špaňodolinská čipka sa používala na zdobenie čepcov, ale aj mužských odevov baníkov. Pri väčších obradoch sa z nej zhotovovali šaty pre bábiky a tiež pre nevesty. Čipka bola súčasťou košieľok aj vankúšikov pre deti do kolísky a tiež rôznych ozdobných vankúšov a obrusov. Toto umenie sa dodnes sa predáva z generácie na generáciu.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Trvanie prehliadky 15 minút, vstup bez sprievodcu
Otváracia doba každý deň 11:00-12:00 a 15:00-19:00
Vstupné 0,5 €