Cesta medi – Náučný chodník Permon

Náučný chodník Banskobystrického Permona – Cesta medi spája Banskú Bystricu a Španiu Dolinu. Cesta medi vedie po starej vozovej ceste. Trasa spájajúca dve významné banícke sídla s tradíciou a bohatou históriou sú výborným tipom pre nenáročnú turistiku v prírode.

Permon – škriatok, ktorý sa zvyčajne ukrýva v baniach na tejto trase predstaví historické, archeologické aj prírodné zaujímavosti. Na trase s celkovou dĺžkou 13,5 km sa ponúkajú nádherné výhľady a miesta napr. jaskyne Kaplnka aj Netopieria jaskyňa. Ďalšou zaujímavosťou je archeologická lokalita Hrádok, kde pred 5 rokmi odhalili niekoľko historických kusov keramiky. Na zastávke Bučičie sa nachádza aj panoramatická mapa s výhľadmi na Poľanu alebo Ľubietovský Vepor. Cesta medi tak celkovo ponúka návštevníkom, pekné chvíle v prírode spoločne s nádychom baníckej tradície. Trasa je nenáročná až stredne náročná, dospelý človek ju prejde približne za 4 hodiny.

Ako sa k nám dostanete?

Informácie

Trvanie trasy 4 hodiny
Dĺžka trasy 13,5 km
Náročnosť nenáročná
Turistické značenie Zo Španej Doliny po modrej značke a značke náučného chodníka smerom na Šachtičky. Za dedinou stúpanie cez les k lyžiarskemu stredisku Šachtička, po modrej až kým sa nedostaneme na malú lúku. Tu sa odpája trasa od modrej a držíme sa značenia náučného chodníka popri lese. Prejdeme cez lúky a nakoniec cez les až na Horný diel. Za Horným dielom sa otočíme v podstate naspäť a lesnou cestou sa vrátime na lúky. Čoskoro však značka odbáča do lesa a vedie po vrstevnici až na južný svah Panského dielu. Opúšťame náučný chodník a napájame sa na modrú značku. Čaká nás posledné stúpanie na Panský diel. Z Panského dielu sa vyberieme po modrej späť do Šachtičiek odkiaľ sa držíme značky naspať na Španiu dolinu. Cestu je možné absolvovať aj z opačného smeru.
Parkovné Špania Dolina – 1euro/1 deň