• STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

Zámok bez zámkov

10. októbra 2018 - 14. októbra 2018

„Zámok bez zámkov“

Zvolenský zámok

10. október – 14. október 2018

Pozývame vás na celotýždňový cyklus, na ktorom vám priblížime najmä aktuálnu výstavu na Zvolenskom zámku Dedičstvo Karola Veľkého. Prostredníctvom zaujímavých prednášok, besied i tvorivých dielní si pripomenieme časy minulé v európskom i regionálnom kontexte a po úspešnom úvodnom festivale v apríli znovu pre vás otvoríme brány zámku tak, ako ho možno nepoznáte.

10. október 2018 │ 18.00

Marta Mácelová: Slovania vo Zvolenskej kotline │ vstupné: 1,50 €

Prednáška a beseda s archeologičkou PhDr. Martou Mácelovou, PhD.

PhDr. Marta Mácelová, PhD. (1952) absolvovala štúdium archeológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v rokoch 1975 – 2005 pracovala v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici, v rokoch 2005 – 2015 bola internou pracovníčkou Katedry histórie FF UMB. V súčasnosti pôsobí ako externá spolupracovníčka. Venovala sa archeologickým prieskumom a záchranným prácam v okresoch Banská Bystrica a Zvolen (prieskumy slovanských sídlisk 7. – 9. storočia na Sliači a v Môťovej, jaskyne Netopierska v Nemciach pri Banskej Bystrici, areálu mestského hradu v Banskej Bystrici a i.).

Prednáška a následná beseda budú venované histórii osídľovania Zvolena a jeho okolia Slovanmi.

 

11. október 2018 │ 18.00

Barbari – sťahovanie národov a Európa po páde Rímskej ríše │ vstupné: 1,50 €

Prednáška a beseda s historikom Mgr. Petrom Bystrickým, PhD.

Mgr. Peter Bystrický, PhD. (1976) absolvoval štúdium na Filozofickej fakulta UK v Bratislave, odbor história – latinčina. V súčasnosti je vedeckým pracovníkom Historického ústavu SAV v Bratislave. Venuje sa obdobiu neskorej antiky a včasnostredovekým dejinám územia Slovenska pred príchodom Slovanov.

O Attilovi a jeho nemilosrdnosti počul asi každý.  Nebol však posledným, kto svet Rimanov a Grékov ohrozoval. Na stretnutí budeme sledovať osudy kráľov, ktorí prišli po Attilovi, ale väčšina z nich zostala v jeho tieni, a osudy kmeňov, ktoré Hunov porazili, alebo si založili svoje ríše na území ohraničenom Karpatmi, Alpami a riekou Sávou, ale až na jeden zanikli skôr, ako k Dunaju prišli noví kočovníci Avari.

 

12. október 2018 │ 18.00

Historický román – fikcia či fakty? │ vstupné: 1,50 €

Moderovaná beseda so spisovateľom Jurajom Červenákom

Juraj Červenák (1974) je slovenský spisovateľ s bohatou publikačnou činnosťou v slovenskom, českom a poľskom jazyku. Pochádza z obce Vyhne, kde prežil prvé roky života, ale od školopovinných čias žije v neďalekej Banskej Štiavnici. Po ukončení štúdia na gymnáziu v roku 1992 prešiel rôznymi povolaniami od člena strážnej služby až po vedúceho kina či pracovníka na oddelení kultúry mestského úradu. Od roku 2005 je profesionálnym spisovateľom a publicistom. Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal vyše tri desiatky kníh.

Večer pre vás pripravila iniciatíva Literárna bašta v Banskej Bystrici, ktorá organizuje pravidelné literárne podujatia. V súčasnosti začína aj svoju vydavateľskú činnosť a snaží sa oživiť literárne dianie v regióne. Dlhodobo pracuje na vzniku bystrického rezidenčného centra v priestoroch historickej bašty pri Lazovnej bráne. Na stretnutí sa porozprávame nielen o tvorbe autora, ale aj o tom, ako sa píšu knihy s historickou zápletkou, ako spisovateľ spracúva fakty, či je bežné spolupracovať pri písaní s historikmi, resp. ako sa dá skombinovať fikcia s faktami. Besedu moderuje Ľubica Tomková.

Počas večera bude otvorený aj „knižný bufet“, v ktorom si budete môcť zakúpiť knihy z kníhkupectva Artforum.

 

13. október 2018 │ 10.00

Zámok bez zámkov pre rodiny │ vstupné: 2 €/rodina

Netradičná tvorivá dielňa pre rodiny s deťmi

Tvorivé dopoludnie bude zamerané na výrobu šperkov inšpirovaných obdobím Franskej ríše. Čím sa zdobili králi, kráľovné, kniežatá či dvorné dámy v dávnych časoch? Spolu sa pokúsime vytvoriť si šperky, ktoré svedčia chlapcom i dievčatám.

Maximálna kapacita je 30 detí.

Je možné sa dopredu objednať na tel.: 045/24 53 001 alebo e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

 

14. október 2018

Galéria pre všetkých │ vstupné: voľné

Možnosť navštíviť SNG Zvolenský zámok počas otváracích hodín BEZPLATNE!

 

Kontakt

tel.: 045/24 53 001

e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Podrobnosti

Začiatok:
10. októbra 2018
Koniec:
14. októbra 2018
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen,960 01Slovenská republika
View Miesto udalosti Website