• Stredoveké stany

  preneste sa v čase a vychutnajte
  si netradičnú dovolenku pod hviezdami

 • NAJ miesta v regióne

  doplňte si svoje zážitky o NAJ miesta regiónu
  a naplánujte si svoje výlety už dnes

 • „Začnite s vysťahovaním!“

  Spoznajte príbehy z obdobia 2. svetovej
  vojny a Slovenského národného povstania

 • Podujatia

  okúste Región Stredné
  Slovensko všetkými zmyslami

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Vstúpte, prosím: Vila Dominika Skuteckého

21 februára - 31 decembra

Po renovácii a reinštalácii Stálej expozície Dominika Skuteckého v roku 2020 sa Stredoslovenskej galérii podarilo zrenovovať aj časť infraštruktúry maliarovej vily – vstupné priestory, kancelárske priestory, zimnú záhradu a “študovňu” na poschodí. Realizácia prebiehala v rámci 1.etapy projektu “Bezbariérové úpravy a infraštruktúra prvého kontaktu s verejnosťou, Vila D.Skuteckého”, vďaka finančnej podpore zriaďovateľa Banskobystrického samosprávneho kraja.

Do expozície maliarovych obrazov Vás dovedú nové podlahy typu terrazzo a nové dubové schodisko s rozšírenou časťou historizujúceho zábradlia, ktoré dotvára priestor zimnej záhrady. Terrazzo, niekedy nazývané aj Pavimento alla Veneziana, ako obľúbený typ podlahy vyvinutý v 16. storočí a rozšírený z Benátok nebol pri rekonštrukcii vily zvolený pre pôvodnosť, ale ani čisto účelovosť, či len estetické kvality. Je Vám známy nejaký obraz Dominika Skuteckého s benátskym výjavom zachytávajúci aj typické terrazzo? Otázky ako bola pôvodne plánovaná a ako v skutočnosti vyzerala celá maliarova vila za jeho života zostávajú stále trochu neznámym tajomstvom, ktoré však nie je nemožné postupne odhaľovať. Priblížime Vám ako uvažujeme a postupujeme pri obnove pamiatky maliarovej vily, ktorá bola počas 2. svetovej vojny vyplienená a neskôr viackrát stavebne upravená pre rôzne účely.

V zrekonštruovaných priestoroch bude dočasne vystavená inštalácia materiálových vzoriek z výberu použitých stavebných materiálov a kovových prvkov zábradlia.

Podrobnosti

Začiatok:
21 februára
Koniec:
31 decembra