• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Vitajte majster Bohúň

1. júla 2020 @ 18:00

Vitajte majster Bohúň…“

Zvolenský zámok

Streda 1. júl 2020│18.00 

Príďte privítať nový obraz v našej expozícii – Portrét Jána Francisciho ako kapitána slovenských dobrovoľníkov od maliara Petra Michala Bohúňa.

Toto dielo je jedným z najikonickejších diel slovenského výtvarného umenia. Zoznamujeme sa s ním už v detstve v učebniciach dejepisu, slovenského jazyka, či výtvarnej výchovy. V rôznorodej literatúre reprezentuje historické udalosti revolučného roku 1848, v širšej miere dokonca snáď aj celé 19. storočie slovenských dejín. Do našej, mnohokrát podprahovej pamäti preniká aj inými cestami, neraz v podobe zobrazení na upomienkových predmetoch, v reklame, či naopak na vysokej úrovni v rámci reprezentácie hlavy nášho štátu. Zoznámiť sa s týmto notoricky známym dielom osobne býva napriek tomu veľakrát prekvapivé. Od 1. júla sa s ním môžete stretnúť aj vy na Zvolenskom zámku v rámci expozície Vidieť, vidieť a vidieť.

Eva S. Kotláriková

Kurátorka zbierok starého umenia

Vyštudovala odbory história – taliansky jazyk a veda o výtvarnom umení na FF UK v Bratislave, absolvovala viaceré zahraničné študijné a výskumné pobyty. Ako zamestnankyňa SNM a neskôr SNG sa venovala múzejnej a galerijnej pedagogike. Od roku 2012 pôsobí na oddelení Zbierok starého umenia v SNG, kde je kurátorkou grafiky 19. storočia. Dlhoročne sa venuje aj metódam sprístupňovania umenia a objektov kultúrneho dedičstva verejnosti.

 Jiří Franta a David Böhm

Autori výstavy Vidieť, vidieť a vidieť

Obaja sú absolventami Akademie výtvarných umění v Prahe, spolupracujú od roku 2006. Ako umelecká dvojica zrealizovali viacero výstav doma i v zahraničí. Trikrát sa objavili tiež vo finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Popri spoločnej voľnej tvorbe sa venujú tiež ilustrácii, publikačnej a pedagogickej činnosti.

Vstup: 2,70 €
Kontakt: tel.: 045/24 53 001
e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Details

Date:
1. júla 2020
Time:
18:00
Event Category:

Venue

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen,960 01Slovenská republika
View Venue Website