• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

VALENTÍN V STREDOSLOVENSKOM MÚZEU

14. februára 2020

Sviatok zaľúbených, ktorý si svet už stáročia pripomína 14. februára, oslávi tento piatok aj Stredoslovenské múzeum. Špeciálny program pre dvojice, ktoré hľadajú na Valentína výnimočné a netradičné zážitky, sa bude niesť v duchu hesla #muzeumslaskou.

Bystrickí zaľúbenci si môžu počas sviatku sv. Valentína odniesť z Thurzovho domu nie len nové historické poznatky a umelecké zážitky, ale aj originálnu spomienku na svoju lásku. V Zelenej sieni nájdu okrem vzácnych fresiek z 15. storočia aj pôvodný historický nábytok zo zbierok Stredoslovenského múzea, ktorý dokonale dotvorí atmosféru fotenia v historických kostýmoch. Dvojice, ktoré uverejnia zaľúbenú fotografiu zo Zelenej siene na Facebooku či Instagrame a označia profil Stredoslovenského múzea spolu s hashtagom #muzeumslaskou, bude na pokladni Thurzovho domu čakať historický dokument s citátom o láske a menami zaľúbených ako pamiatka na netradičné valentínske rande v múzeu. Od 15.00 do 17.00 hod. bude k dispozícii aj profesionálna fotografka.

V Thurzovom dome zároveň prebieha výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť, ktorá prostredníctvom práce budúcich zlatníkov, kováčov, rytcov či výtvarníkov, ale aj archeologických nálezov z múzejných zbierok odhaľuje umelecké zručnosti našich predkov od najstarších čias. Práve na Valentína bude spustený predaj šperkov z dielne mimoriadne nadaných študentov Súkromnej umeleckej školy umeleckého priemyslu Hodruša-Hámre, ktoré sa môžu stať nevšedným a originálnym darom ku dňu zaľúbených. Počet šperkov je obmedzený a každý z nich je unikát.

„Aj tento rok sme sa rozhodli nadviazať na obľúbenú tradíciu valentínskych podujatí v Stredoslovenskom múzeu. Tentokrát majú naši návštevníci jedinečnú možnosť nie len vidieť, ale si aj samy vyskúšať historické dobové kostýmy, či posadiť sa do historického nábytku, ktorý môžu bežne obdivovať len z diaľky. Zároveň sme sa rozhodli práve na sviatok sv. Valentína spustiť predaj šperkov z výstavy Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a vyhovieť tak mnohým dámam i pánom, ktorí by si viaceré klenoty z výstavy radi odniesli domov pre seba či svoju polovičku. Tešíme sa v Thurzovom dome na všetkých, ktorí sa neboja osláviť lásku netradičným spôsobom. Určite odídu s novými vedomosťami, zážitkami a originálnymi darčekmi,“ dodal zástupca riaditeľa Stredoslovenského múzea Mgr. Matúš Molitoris.

Odhaľte v Thurzovom dome #muzeumslaskou už tento piatok 14. februára 2020.

Details

Date:
14. februára 2020
Event Category:

Venue

Banská Bystrica
Banská Bystrica,97401Slovenská republika