• STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

TO NAJLEPŠIE, ČO DOMA MÁME

24. januára 2017 @ 18:00 - 20:00

2,70EUR

Slovenská národná galéria Zvolenský zámok pre svojich návštevníkov v roku 2017 pripravila nový cyklus kurátorských výkladov pod názvom To najlepšie, čo doma máme. Ide o pravidelný cyklus špecializovaných výkladov, v rámci ktorého kurátori Slovenskej národnej galérie raz mesačne predstavia dielo, ktoré vo svojom zbierkovom fonde považujú za najzaujímavejšie. Ako prvý sa nám predstaví vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG Dušan Buran.

Dušan Buran: Najstaršia Madona v zbierkach SNG a umenie 13. storočia

Ikonografický typ „trón múdrosti“ (sedes sapientiae) sa rozvinul už v 12. storočí a patril medzi najrozšírenejšie mariánske súsošia v Európe až do obdobia vrcholnej gotiky. Či už samostatne alebo v rámci tabernákulových alebo cestovných oltárikov. SNG sa v roku 2007 podarilo na aukcii spoločnosti SOGA získať neskororománsku/ranogotickú Madonu z Južného Nemecka z polovice 13. storočia. Na druhej strane, podobná socha bola určite súčasťou najstaršieho spišského tabernákulového oltára z Vojnian (aktuálne po reštaurovaní). V prezentácii sa pokúsime o virtuálnu rekonštrukciu podoby oltára a porozprávame sa o širšom európskom kontexte sochárstva na pomedzí románskeho a gotického umenia.

http://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.P_2699

 

Mgr. Dušan Buran, Dr. phil.

Je absolventom Dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. 1992) a na Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000).

V súčasnosti pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa najmä stredovekému sochárstvu a maliarstvu, čiastočne i umeniu a architektúre 20. storočia či otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti.

Bol editorom knihy Dejiny slovenského výtvarného umenia – Gotika a kurátorom rovnomennej výstavy (SNG Bratislava 2003/2004), autorom a spoluautorom viacerých výstavných projektov doma aj v zahraničí.

Kontakt

tel.: 045/24 53 001, e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Podrobnosti

Dátum:
24. januára 2017
Čas:
18:00 - 20:00
Cena:
2,70EUR
Udalosť Kategória:
Webstránka:
http://www.sng.sk/zvolen

Miesto udalosti

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen,960 01Slovenská republika
+ Google Map
View Miesto udalosti Website