• SKIBUSY aj tento rok!

  odvezte sa ekonomicky do lyžiarskych stredísk
  na Donovaly, Šachtičky a Skalku

 • COFFEE TOUR

  zaži neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Bežecké lyžovanie

  navštívte raj
  bežeckého lyžovania

 • Lyžovanie

  odštartujte lyžiarsku sezónu v
  regióne Stredné Slovensko

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

Svetový deň cestovného ruchu 2020

24. septembra 2020 - 29. septembra 2020

Banskobystrické inštitúcie sa spojili, aby pripravili zaujímavý Svetový deň cestovného ruchu

Posledná septembrová nedeľa patrí už tradične Svetovému dňu cestovného ruchu. Mesto Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickými inštitúciami ponúka aj tento rok od 24. do 29. septembra niekoľko podujatí pre všetky vekové kategórie. Nenechajte si ujsť bezplatný výstup na Hodinovú vežu, komentované prehliadky a výstavy v Pretóriu, Thurzovom a Bethlenovom dome či bohatý program pre rodiny s deťmi v Múzeu SNP. V sobotu, 26. 9. sa podchod na Štefánikovom nábreží vďaka umelcom dvoch generácií zmení na umelecký ateliér.

FestArt Banská Bystrica, 26. 9. od 9:00 do 20:00 hod., podchod na Štefánikovom nábreží

Mesto v spolupráci s OZ Face2bass Klub organizuje 26. septembra kultúrne podujatie FestArt Banská Bystrica. Jednodňový festival umenia odprezentuje výtvarné aktivity mladých umelcov a žiakov Základnej umeleckej školy Jána Cikkera. Vďaka výtvarnému umeniu dvoch vekových generácií sa skrášli podchod na Štefánikovom nábreží, ktorým prechádza denne mnoho ľudí. Motívom modernej maľby bude práve Banská Bystrica a jej historické dominanty a významné pamiatky mesta, napr. Pamätník SNP, Barbakan, Hodinová veža. Podujatie bude sprevádzané hudobným programom, workshopmi i oddychovou zónou.

Komentovaná prehliadka výstavy Adam Šakový, 24. 9. o 17:00 hod., Pretórium, Nám Štefana Moysesa 25

Samostatná výstava Adama Šakového – Keď tieň vrhá tieň/When a shadow casts a shadow predstavuje selekciu diel z obdobia posledných dvoch rokov. Už na prvý pohľad je zrejmé, že sa autor výrazne posunul od predchádzajúceho cyklu, v ktorom preberal kompozície, zemitú farebnosť a formálne znaky z barokových zátiší a portrétnej tvorby 19. storočia. Ďalej už nepokračuje v skúmaní a zobrazovaní (viac či menej živých) živočíchov a opätovne sa vzdáva využívania širokého farebného spektra. Na rozohranie aktuálnych maliarskych kompozícií na drobných až monumentálnych plátnach si vystačil s čiernobielym monochromatickým koloritom, ktorý prebral z charakteru zobrazených motívov.

S kompasom v ruke – komorná výstava venovaná cestovateľstvu, 27. 9., o 15:00 hod. a 16:00 hod., Thurzov dom, Nám. SNP 4

Stredoslovenské múzeum vzdá hold cestovaniu. Prostredníctvom výstavy S kompasom v ruke ponúkne návštevníkom možnosť zoznámiť sa s cestovateľom 19. storočia. V jeho pracovni môžu záujemcovia objaviť nielen vášnivého svetobežca, ale aj zberateľa. Rád navštevuje aj iné kontinenty než „materskú“ Európu. Bol už v Ázii, Austrálii… Z každej z ciest si doniesol suveníry, ale aj vzácne relikty v podobe minerálov, rastlín alebo zvierat. Prostredníctvom premietaných historických fotografií a príbehov vám cestovateľ Stredoslovenského múzea v Thurzovom dome aj takouto interaktívnou formou priblíži svoje zážitky.

Komentovaná prehliadka výstavy ZACHRÁNENÉ ꟷ ZREŠTAUROVANÉ DIELA VÝCHODOSLOVENSKEJ GALÉRIE POŠKODENÉ POŽIAROM, 29. 9. o 17:00, Bethlenov dom, Dolná 8, Banská Bystrica

Výstava atraktívne verejnosti predstavuje zreštaurované diela v širšom kontexte a v dokumentačnej časti pripomína aj udalosť požiaru z roku 1985. Reštaurovanie prinieslo nové poznatky k predmetným dielam a umožnilo po viac ako troch desaťročiach ich návrat do plnej galerijnej prevádzky. Komentovaná prehliadka návštevníkov zoznámi s reštaurátorskými postupmi a prieskumami ako náhľad pod UV svetlom, RTG snímanie a mikroskopická analýza.

Podrobnosti

Začiatok:
24. septembra 2020
Koniec:
29. septembra 2020
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Banská Bystrica
Banská Bystrica, 97401 Slovenská republika