• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

STREDOSLOVENSKÉ MÚZEUM OTVÁRA TRI EXPOZÍCIE

12. mája 2020

STREDOSLOVENSKÉ MÚZEUM OTVÁRA TRI EXPOZÍCIE V UTOROK 12. MÁJA

Vďaka priaznivému vývoju situácie a postupnému ovoľňovaniu bezpečnostných opatrení môžu svoje brány otvoriť aj kultúrne inštitúcie. Stredoslovenské múzeum opäť privíta svojich návštevníkov od utorku 12. mája 2020 vo všetkých svojich expozíciách – v Thurzovom dome, Matejovom dome a Tihányiovskom kaštieli. Návšteva múzea však bude podliehať hygienickým a bezpečnostným opatreniam.

Thurzovom dome na Námestí SNP môžete navštíviť dve výstavy. V krajine remesiel spoznáte tradičné ľudové remeslá prostredníctvom kreatívnych výrobkov detí a mládeže z celého Slovenska. Etnografická výstava Rozkvitni prinesie bohatú ukážku rastlinných ornamentov v ľudovej tvorbe na textile, keramike či nábytku. Ďalšou možnosťou je návšteva vzácnej Zelenej siene s neskorogotickými freskami z 15. storočia. Thurzov dom bude otvorený od utorku do piatku v čase 9:00 17:00, v sobotu a nedeľu v čase 13:00 – 17:00.

Tihányiovský kaštieľ v Radvani ponúka okrem obľúbenej prírodovednej expozície Príroda stredného Slovenska aj výstavu Havrany a ich príbuzní, ktorá priblíži život, inteligenciu a význam krkavcovitých vtákov na Slovensku, ich miesto v prírode, vzťah s človekom, ale aj báje a legendy, ktoré ich obklopujú. Tihányiovský kaštieľ bude otvorený od utorku do piatku a v nedeľu v čase 9:00 17:00.

Svoje brány pre verejnosť opäť otvorí aj Matejov dom v hradnom areáli Banskej Bystrice na Námestí Štefana Moyzesa. V stálej expozícii História mesta Banská Bystrica nájdete na troch poschodiach klenotnicu s najvzácnejšími zbierkami, archeologickú expozíciu so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnicu chladných zbraní. Bohatú históriu remesiel prezentuje vyše 700 zbierkových predmetov z prostredia banskobystrických cechov. Časť expozície je venovaná významným banskobystrickým osobnostiam. Matejov dom bude otvorený od utorku do piatku v čase 9:00 17:00, v sobotu a nedeľu v čase 13:00 – 17:00.

„Verím, že po dočasnej prestávke, ku ktorej sme pristúpili z preventívnych dôvodov, sa naši priaznivci a návštevníci tešia do Stredoslovenského múzea minimálne tak, ako sa my tešíme, že ich opäť budeme môcť privítať v našich priestoroch. Neustále pre nich pripravujeme veľa noviniek, ktorými ich chceme potešiť, zaujať, ale aj obohatiť,“ uviedol PhDr. Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Pri návšteve múzea však bude nevyhnutné dodržiavať všetky hygienické a bezpečnostné nariadenia:

 • Vstup do múzea bude možný len s ochranným rúškom, resp. iným prekrytím horných dýchacích ciest (šatkou, šálom…).
 • Pri vstupe musia návštevníci použiť dezinfekčný prostriedok na ruky.
 • Počet návštevníkov v expozícii v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden návštevník na 25 m2 z plochy expozície (táto podmienka sa nevzťahuje na detských návštevníkov). Lektorský výklad bude poskytnutý skupinám do 5 osôb.

Zároveň múzeum prosí návštevníkov o dodržiavanie bezpečného rozstupu a obmedzenie sociálnych kontaktov.

Zdroj: www.ssmuzeum.sk

Details

Date:
12. mája 2020
Event Category:

Venue

Banská Bystrica
Banská Bystrica,97401Slovenská republika