• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti

31. januára 2019 @ 17:00

Stredoslovenské múzeum uzatvorí prvý mesiac jubilejného roku 2019 predstavením publikácie o výnimočnej osobnosti mesta Banská Bystrica, neúnavnom obhajcovi slovenského národa. Už budúci štvrtok 31. 1. 201917.00 hod. v Thurzovom dome bude slávnostne uvedená do života kniha Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti.

Poznáte prvého predsedu Matice slovenskej?

Zborník Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti je zborníkom z konferencie, ktorú pri príležitosti 220. výročia narodenia Štefana Moyzesa usporiadalo Stredoslovenské múzeum v roku 2017. Vďaka neoceniteľnej spolupráci s Banskobystrickou diecézou, Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a Spolkom banskobystrických historikov Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sa podarilo zorganizovať úspešnú medzinárodnú vedeckú konferenciu. Jej cieľom bolo vykresliť autentický portrét človeka, ktorý svojimi vedomosťami, skúsenosťou a rozhľadom vo veľkej miere prispel k rozvoju slovenského národa a jeho povedomia.

„To, čo zdobilo solúnskych bratov pred tisíc rokmi – láska k bohu a blížnemu, prejavujúca sa v hlbokej viere, vysokej kultúre a pravej vzdelanosti – to zdobilo biskupa Moyzesa po celý jeho život až do smrti. Preto nielen Cirkev a jej veriaci, ale aj iní slovenskí vzdelanci a kultúrni pracovníci v ňom vidia svoj vzor a nasledovaniahodný príklad,“ približuje mimoriadnu historickú osobnosť nášho mesta Mons. Marián Chovanec, šestnásty banskobystrický biskup. Štefan Moyzes bol skutočným nositeľom cyrilo-metodskej tradície, ktorý spojil vieru s kultúrou a umením. Práve Banská Bystrica sa stala miestom, kde s pomocou rovnako zanietených spolupracovníkov zrealizoval viaceré svoje zámery. To sa odzrkadlilo na budovaní Banskobystrickej diecézy, na založení Matice slovenskej, ale aj na formovaní slovenského národného života. V roku 1862 dokázal Štefan Moyzes presadiť, že na gymnáziu v meste pod Urpínom sa mohli žiaci vzdelávať aj v slovenskom jazyku. Viac o tomto výnimočnom človeku, ktorý vstúpil nielen do služieb cirkvi, ale aj národa sa dozviete už najbližší štvrtok v Thurzovom dome.

 

Zborník bol vydaný s finančnou podporou Rímskokatolíckej cirkvi, Biskupstva Banská Bystrica.

Kontakt: Mgr. Martina Saktorová (PR manažér)
www.ssmuzeum.sk, saktorova@ssmuzeum.sk
tel.: +421 48 412 58 97, mobil: +421 911 055 330

Details

Date:
31. januára 2019
Time:
17:00
Event Category:

Venue

Banská Bystrica
Banská Bystrica,97401Slovenská republika