• STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

SAMUEL LIBAY – ŽIVOT A DIELO BANSKOBYSTRICKÉHO ZLATNÍKA

24. januára 2019 @ 17:00

Stredoslovenské múzeum predstaví v mesiaci január až dve mimoriadne zaujímavé publikácie. Prvou z nich bude monografia historika PhDr. Filipa Glocka, ktorý zasvätil svoju prácu jednému z najväčších uhorských zlatníkov 19. storočia a najvýznamnejšiemu zlatníkovi v meste Banská Bystrica. Knihu Samuel Libay – život a dielo banskobystrického zlatníka slávnostne uvedie do života už budúci štvrtok 24. 1. 201917.00 hod. v Thurzovom dome.

 

Posledný mohykán banskobystrických zlatníkov

Samuel Libay bol významnou osobnosťou mesta pod Urpínom. Počas svojej zlatníckej kariéry sa vypracoval až na cechmajstra a vychoval viacerých budúcich zlatníkov. „Libay dokázal svojím dielom nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou strácala svoju pozíciu. Jeho práca svedčí o poctivej remeselnej príprave, je dôkazom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia,“ prezrádza autor publikácie. Mnohé úžitkové a umelecké predmety z dielne váženého mešťana Banskej Bystrice sa nachádzajú i v zbierkach Stredoslovenského múzea, k najvzácnejším patrí Glabitsov pokál (1835) či filigránová soška cisára Napoleona I. (1847). Viaceré unikátne zbierkové predmety budú môcť návštevníci obdivovať aj počas uvedenia knihy.

„V Banskej Bystrici je vo vlastníctve možné vidieť ešte nie jedno Libayho zručné dielo. Spomedzi našich zlatníkov je posledným mohykánom. Zaslúžil by si, aby jeho život a diela boli poznané vo väčšej hĺbke,“ napísal v roku 1911 Kornel Divald, zakladateľ Mestského múzea, dnešného Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, ktorý je i autorom prvej muzeálnej expozície v Matejovom dome z roku 1909. O viac než storočie neskôr plní toto želanie historik Stredoslovenského múzea Filip Glocko a jeho najnovšia monografia prináša komplexný pohľad na osobnosť Samuela Libaya. Na takmer tristo stranách sa venuje zlatníctvu v meste Banská Bystrica, genealógii rodu Libayovcov, ale aj zlatníkom, ktorých vychoval majster Libay. Podstatná časť publikácie je však venovaná životu a dielu samotného Samuela Libaya. Unikátom knihy je Cassabuch (pokladničná kniha) banskobystrického zlatníckeho cechu, ktorá zachytáva finančné operácie a dobové kuriozity spojené s cechom v rokoch 1817 – 1879. V publikácii nájdete i zaujímavú dobovú korešpondenciu, fotografie a množstvo ďalších pútavých informácií, o ktorých viac prezradí Filip Glocko už najbližší štvrtok v Thurzovom dome.

 

Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond je hlavným partnerom projektu.

 Publikácia je realizovaná s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Kontakt: Mgr. Martina Saktorová (PR manažér)
www.ssmuzeum.sk, saktorova@ssmuzeum.sk
tel.: +421 48 412 58 97
mobil: +421 911 055 330

Podrobnosti

Dátum:
24. januára 2019
Čas:
17:00
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Banská Bystrica
Banská Bystrica,97401Slovenská republika