• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

POZRIME SA NATO ŠTÝLOVO

22. februára 2018 @ 17:00

POZRIME SA NATO ŠTÝLOVO

Zvolenský zámok

Štvrtok 22. február 2018│17.00 

 

Slovenská národná galéria pripravila na rok 2018 pre svojich návštevníkov na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov spojených so seminármi na netradičné témy týkajúce tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne po prednáške prebehne seminár, s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych vedných oblasti. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom mládeži a nadšencom výtvarného umenia.

Vstup 2,70 €

 

Gotika

Gotika je výrazom vrcholného a neskorého stredoveku. Na prvej prednáške cyklu Pozrime sa nato štýlovo, sa vyberiem práve týmto smerom. Budeme sa venovať tematicky obdobiu gotiky a názorne si opíšeme umelecký smer na vybraných dielach zo zbierky SNG – sv. Kozma a sv. Damián – patróni lekárov a lekárnikov.

 

Dr. phil. Dušan Buran

Absolvent Dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. 1992) a Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000).

V súčasnosti pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa najmä stredovekému sochárstvu a maliarstvu, čiastočne i umeniu a architektúre 20. storočia či otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti.

 

 

Neogotika

Prednáška bude exkurzom do gotickej subkultúry a stereotypov vyplývajúce najmä z nekonvenčnej vizáže jednotlivých členov . Okrem stručného načrtnutia historických súvislostí vzniku tejto subkultúry nazrieme na jej súčasnú podobu, vizuálne atribúty a  špecifickú módu. Objasníme hodnotové orientácie  a zameriame sa aj  na socio-kultúrne dôsledky života gotika v majoritnej spoločnosti.

 

Mgr. Erika Moravčíková, PhD.

Kulturologička a mediálna teoretička zaoberajúca aktuálnymi trendmi v kultúre najmä systematickým výskumom mediálnej kultúry a globalizácie. Od roku 2006 pôsobí na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ako odborná asistentka. Publikuje odborné práce doma i v zahraničí, prednáša a vedie semináre z rozmanitého spektra kulturologických disciplín, ktoré reflektujú  médiá, masovú a populárnu kultúru, subkultúry, alternatívne životné štýly a pod.

Kontakt

tel.: 045/24 53 001

e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Details

Date:
22. februára 2018
Time:
17:00
Event Category:
Website:
www.sng.sk

Venue

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen,960 01Slovenská republika
View Venue Website