• SKIBUSY aj tento rok!

  odvezte sa ekonomicky do lyžiarskych stredísk
  na Donovaly, Šachtičky a Skalku

 • COFFEE TOUR

  zaži neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Bežecké lyžovanie

  navštívte raj
  bežeckého lyžovania

 • Lyžovanie

  odštartujte lyžiarsku sezónu v
  regióne Stredné Slovensko

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

POZRIME SA NATO ŠTÝLOVO

22. februára 2018 @ 17:00

POZRIME SA NATO ŠTÝLOVO

Zvolenský zámok

Štvrtok 22. február 2018│17.00

 

Slovenská národná galéria pripravila na rok 2018 pre svojich návštevníkov na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov spojených so seminármi na netradičné témy týkajúce tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne po prednáške prebehne seminár, s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych vedných oblasti. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom mládeži a nadšencom výtvarného umenia.

Vstup 2,70 €

 

Gotika

Gotika je výrazom vrcholného a neskorého stredoveku. Na prvej prednáške cyklu Pozrime sa nato štýlovo, sa vyberiem práve týmto smerom. Budeme sa venovať tematicky obdobiu gotiky a názorne si opíšeme umelecký smer na vybraných dielach zo zbierky SNG – sv. Kozma a sv. Damián – patróni lekárov a lekárnikov.

 

Dr. phil. Dušan Buran

Absolvent Dejín umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (Mgr. 1992) a Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000).

V súčasnosti pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa najmä stredovekému sochárstvu a maliarstvu, čiastočne i umeniu a architektúre 20. storočia či otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti.

 

 

Neogotika

Prednáška bude exkurzom do gotickej subkultúry a stereotypov vyplývajúce najmä z nekonvenčnej vizáže jednotlivých členov . Okrem stručného načrtnutia historických súvislostí vzniku tejto subkultúry nazrieme na jej súčasnú podobu, vizuálne atribúty a špecifickú módu. Objasníme hodnotové orientácie a zameriame sa aj na socio-kultúrne dôsledky života gotika v majoritnej spoločnosti.

 

Mgr. Erika Moravčíková, PhD.

Kulturologička a mediálna teoretička zaoberajúca aktuálnymi trendmi v kultúre najmä systematickým výskumom mediálnej kultúry a globalizácie. Od roku 2006 pôsobí na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ako odborná asistentka. Publikuje odborné práce doma i v zahraničí, prednáša a vedie semináre z rozmanitého spektra kulturologických disciplín, ktoré reflektujú médiá, masovú a populárnu kultúru, subkultúry, alternatívne životné štýly a pod.

Kontakt

tel.: 045/24 53 001

e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Podrobnosti

Dátum:
22. februára 2018
Čas:
17:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
www.sng.sk

Miesto udalosti

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen, 960 01 Slovenská republika
View Miesto udalosti Website