• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO – „TOTO! je život ilustrácie“

28. marca 2019 @ 18:00

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO

„TOTO! je život ilustrácie“

Zvolenský zámok

Štvrtok 28. marec 2019│18.00 

Slovenská národná galéria v roku 2019 nadväzuje na cyklus kurátorských výkladov spojených s prednáškami na netradičné témy s názvom „Pozrime sa na to štýlovo“. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na konkrétnu tému z dejín umenia a priblížia nám dané výtvarné obdobie. Druhá časť večera bude patriť pozvaným hosťom a odborníkom z rôznych oblastí. Súčasťou cyklu budú aj sobotné tvorivé ateliéry venované rodinám s deťmi, mládeži a nadšencom výtvarného umenia. Vstup 2,70 €.

 

TOTO! je život ilustrácie

Ako vzniká ilustrácia?

Ako sa dostane do knihy a potom do vašej knižnice?

Ako sa jej originál uchováva?

A vôbec — aký má vlastne význam v živote dieťaťa aj dospelého človeka?

A aké miesto (a akú hodnotu) má v histórii umenia?

Pokúsime sa vám na tieto otázky priniesť odpovede. Povieme si o “živote ilustrácie” — tých obrázkoch, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Mená ilustrátorov, čo ich namaľovali, často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno, napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika.

Zaslúži si visieť v galérii.

Miloš Kopták

Výtvarník, maliar, ilustrátor

 Študoval literatúru a výtvarnú výchovu na UMB v Banskej Bystrici, neskôr grafiku a knižnú ilustráciu na VŠVU v Bratislave a na École des Beaux Arts vo Francúzsku. Venuje sa maľbe (španielsko-slovenská umelecká dvojica Miroir Noir), kresbe, priestorovej tvorbe, land artu a knižnej ilustrácii. Tvorí tak, akoby sa hral: vášnivú adrenalínovú hru, v ktorej preskakuje z tvaru na tvar, z príbehu vyberá nečakané detaily a doslova volá čitateľa, aby ho príbeh začal baviť. Aby ho rozosmial, aby mu v hlave ostal vtip. Spolupracuje s domácimi i zahraničnými vydavateľstvami. V roku 2006 založil voľnú platformu ASIL – Asociáciu ilustrátorov na Slovensku. Spoločne s Máriou Rojko a Idou Želinskou otvorili ASIL Gallery (2010) v Bratislave a TOTO! je galéria (2014).

Mária Rojko

Grafická dizajnérka

Študovala na VŠVU, je autorkou viacerých knižných obálok, hudobných nosičov (CD, LP) či časopisov (napr. Včielka a Zornička). Stála pri založení ASILu a ASIL Gallery (2010), spolupracuje s hudobnými aj knižnými vydavateľstvami. Jej knihy získali niekoľko ocenení Najkrajšia kniha Slovenska a boli zaradené medzi finalistov Národnej ceny za dizajn. Spolu s Idou Želinskou a Milošom Koptákom otvorili galériu zameranú na knižnú ilustráciu — TOTO! je galéria (2014) a spoluzakladala Úniu grafických dizajnérov Slovenska (2016).

 

Kontakt
tel.: 045/24 53 001
e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Details

Date:
28. marca 2019
Time:
18:00
Event Category:

Venue

Zvolen
Námestie SNP 21/31
Zvolen,960 01 Slovenská republika