• SKIBUSY aj tento rok!

  odvezte sa ekonomicky do lyžiarskych stredísk
  na Donovaly, Šachtičky a Skalku

 • COFFEE TOUR

  zaži neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Bežecké lyžovanie

  navštívte raj
  bežeckého lyžovania

 • Lyžovanie

  odštartujte lyžiarsku sezónu v
  regióne Stredné Slovensko

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO – Barok v umení vs. umenie variť

26. apríla 2018 @ 17:00

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO – Barok v umení vs. umenie variť

Zvolenský zámok

Štvrtok 26. apríl 2018│17.00

 

Slovenská národná galéria pripravila na rok 2018 pre svojich návštevníkov na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov spojených s prednáškami na netradičné témy týkajúce tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne po prednáške prebehne prednáška, s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych oblastí. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom mládeži a nadšencom výtvarného umenia.

 

Vstup 2,70 €

 

Barok v umení

Prednáška priblíži základné znaky a charakter barokového štýlu v Európe s prihliadnutím na jeho stredoeurópske špecifiká. Osvetlí jeho východiská a inšpiračné zdroje. Zvláštna pozornosť bude pritom venovaná jednému zo špecifických aspektov barokovej kultúry a to dobovo príznačným slávnostiam rôzneho druhu. Práve tie boli nie len integrálnou súčasťou barokovej kultúry, ale aj jedným z jej charakteristických znakov. Cielene v nich pritom dochádzalo k prepojeniu výtvarného umenia s inými umeniami i napríklad s dobovou gastronómiou.

Mgr. Katarína Kolbiarz Chmelinová, PhD.

kurátorka zbierok starého umenia SNG

Od roku 2000 pracuje ako kurátorka Zbierky umenia baroka a Zbierky ikon Slovenskej národnej galérie. Zároveň je od roku 2001 zamestnaná ako odborná asistentka a od roku 2012 ako vedúca Katedry dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Profesne sa koncentruje na výskum sochárstva a maliarstva raného novoveku v strednej Európe.

 

Umenie variť

Komentovaný výklad v expozícii maliarstva 16. až 18. storočia, plnej kulinárskych námetov, trhov, zátiší s jedlom, poľovníckych výjavov a alegórií, nám na príkladoch zobrazených diel prinesie náhľad na vtedajší spôsob prípravy jedál, no hlavne na lokálne používané suroviny. Dozvieme sa o rozmachu moreplavby v tomto období a jej významnom vplyve pri šírení nových surovín, korenín a či plodín z kolónií do Európy a ich používaní v súčasnej, modernej gastronómii.

Šéfkuchár Erik Volko

Svoju kuchársku kariéru na Slovensku odštartoval v Hoteli Grand Jasná kde nastúpil ako kuchár hneď po príchode z pôsobenia v Nemecku. Postupne sa vypracoval na zástupcu šéfkuchára. Medzitým sa stal členom Gourmet klubu a zúčastňoval sa domácich i zahraničných súťaží. 1-krát účasť na svetovej súťaži v Dubaji, 2-krát bronz v tímovej súťaži Osláv sv. Vavrinca v Kladne; 1-krát bronz v individuálnej súťaži Primerba culinary cup; 1-krát 9.miesto v individuálnej súťaži Primerba culinary cup v Brne a mnoho iných aktivít ako napr. pozvánky do porôt v slovenských súťažiach, varenie pre vysokých štátnych domácich i zahraničných predstaviteľov. Neskôr pôsobil ako šéfkuchár hotela Hills v Starej Lesnej, šéfkuchár v Crystal Bar and Restaurant vo Zvolene, Sous Chef v Grand Hotel Kempinski High Tatras, kde spolu s head chefom Gabrielom Kocákom slončili ako najlepšia hotelová reštaurácia roka na Slovensku za rok 2012. Na základe čoho získali ocenenie Zlatá vidlička.

V prvej otvorenej kuchyni vo Zvolene sa radosť a potešenie z jedla vnímajú všetkými zmyslami. Hostia tu môžu vidieť umenie a cit kuchárov, ktorí majú bohaté profesionálne skúsenosti, ocenené mnohokrát doma i v zahraničí.

 

Kontakt

tel.: 045/24 53 001

e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Podrobnosti

Dátum:
26. apríla 2018
Čas:
17:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.sng.sk/sk

Miesto udalosti

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen, 960 01 Slovenská republika
View Miesto udalosti Website