• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Po stopách Dominika Skuteckého

27. septembra 2019 @ 13:30

SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU v znamení poznávania Dominika Skuteckého

Tento rok sme sa pri tejto príležitosti rozhodli širšej verejnosti predstaviť najväčšieho výtvarného umelca pôsobiaceho v meste pod Urpínom – Dominika Skuteckého.

/Program/
Stretneme sa v piatok 27. septembra o 16:30 pri Kostole Sv. Alžbety na konci Dolnej Ulice, kde sa pod vedením sprievodcu Jozefa Ďuriančíka vydáme po stopách Dominika Skuteckého a miestach, ktoré boli s jeho životom úzko späté.

V roku 1885 prichádza umelec prvý krát do Banskej Bystrice, rodného mesta jeho manželky Cecílie Lowy. Jej rodičia bývali na dnes už neexistujúcej Sládkovičovej ulici, kde sa rodina dočasne ubytovala a privítala príchod nového člena rodiny.

Od miesta nášho stretnutia pokračujeme ulicou Janka Kráľa vedľa mestského parku, ktorý zachytil majster palety v impresionistickom slohu. Pokračovanie hľadania stôp umelca privedie skupinu na koniec Lazovnej ulice do Medeného hámra, v ktorom Skutecký vytvoril 63 nezabudnuteľných obrazov. Z Medeného hámra prejdeme opačnou stranou Lazovnej ulice na dnešné Námestie SNP, ktoré sa stalo symbolom umelcovej tvorby v tzv. benátskom štýle.

Obraz Trh v Banskej Bystrici poznajú ľudia prostredníctvom poštovej známky po celom svete. Videli ste ho, ale po zreštaurovaní? Aj táto možnosť sa Vám naskytne, pretože z námestia SNP, budú smerovať naše kroky na Hornú ulicu č. 55, kde sa nachádza rodinná vila Skuteckých. Práve tu majster so svojou rodinou prežíval chvíle radosti a vytváral diela, ktoré sú pokladom výtvarnej tvorby na Slovensku. Rodinná vila sa premenila na Stálu expozíciu Dominika Skuteckého, kde Vás čakajú zreštaurované obrazy slávneho majstra a novootvorená výstava venovaná synovi Alexandrovi – Architekt Alexander Skutecký (1883 – 1944).

Viac informácií nájdete na Facebooku TU.

KEDY: 27. 9. 2019 od 16:30 – do 18:00.
Zraz účastníkov: pred Kostolom Sv. Alžbety /na konci Dolnej ulice/ o 16:30
Sprievodca: Mgr. Jozef Ďuriančik

Vstup na podujatie je voľný!

Pozývame!

Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrický samosprávny kraja v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Central Slovakia.

Details

Date:
27. septembra 2019
Time:
13:30
Event Category:

Venue

Banská Bystrica
Banská Bystrica,97401Slovenská republika