• Stredoveké stany

    preneste sa v čase a vychutnajte
    si netradičnú dovolenku pod hviezdami

  • NAJ miesta v regióne

    doplňte si svoje zážitky o NAJ miesta regiónu
    a naplánujte si svoje výlety už dnes

  • „Začnite s vysťahovaním!“

    Spoznajte príbehy z obdobia 2. svetovej
    vojny a Slovenského národného povstania

  • Podujatia

    okúste Región Stredné
    Slovensko všetkými zmyslami

  • Relax a wellness

    doprajte si oddych a
    načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

TO NAJLEPŠIE, ČO DOMA MÁME

26. októbra 2017 @ 18:00 - 20:00

TO NAJLEPŠIE, ČO DOMA MÁME

Zvolenský zámok, 26. september 2017│18.00

Slovenská národná galéria pripravila pre svojich návštevníkov v roku 2017 na Zvolenskom zámku nový cyklus kurátorských výkladov pod názvom To najlepšie, čo doma máme. Ide o pravidelný cyklus špecializovaných výkladov, v rámci ktorého kurátori Slovenskej národnej galérie raz mesačne predstavia dielo, ktoré vo svojom zbierkovom fonde považujú za najzaujímavejšie. V septembri privítame kurátorku Zbierok starého umenia SNG Katarínu Beňovú.

 

VÝTVARNÉ ZÁĽUBY ARISTOKRATIEK V BIEDERMEIERI

Výuka žien v oblasti výtvarného umenia prebiehala v 19. storočí prevažne po súkromnej línii. Väčšina výtvarných akadémií neprijímala ženy ako študentky, výnimkou na krátke obdobie bola napríklad akadémia v Mníchove. Popri profesionálnych maliarkach si pozornosť zaslúžia i autorky z prostredia talentovaných amatérok a to predovšetkým z radov aristokracie. Činnosť šľachtica/šľachtičien sa dlhé obdobie orientovala len na úlohu mecéna a zberateľa. Práve v prvej polovici 19. storočia sa v širšom meradle začínajú prejavovať aj na poli umeleckej tvorby. Hlavným médiom sa stala kresba, ktorá sa od obdobia baroka dostala do popredia i v aristokratických kruhoch. Pod vplyvom osvietenstva sa k hudobnému vzdelaniu a záujmu o prírodu začali pestovať aj výtvarné aktivity. O aktivitách amatérskych umelkýň sa zachovalo niekoľko príkladov ich tvorby, najčastejšie v podobe akvarelov alebo kresieb. K ich výtvarným témam patrila maľba kvetín, zátiší, portréty, prípadne výjavy z rodinného života i námety obytných interiérov.

 

Katarína Beňová

Kurátorka zbierok starého umenia

Vyštudovala na Katedre dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (1995 – 2001), kde v roku 2010 obhájila doktorát na tému Portrétne umenie v Bratislave v rokoch 1815 – 1848. Od roku 2000 pracuje ako kurátorka Zbierky umenia 19. storočia v Slovenskej národnej galérii a zároveň od roku 2012 ako odborná asistentka na Katedre dejín výtvarného umenia. Venuje sa primárne umeniu prvej polovice 19. storočia v strednej Európe a prelomu storočí. Pripravila výstavy ako Mednyánszky (1852 – 1919) v roku 2003 (Budapešť), 2004 (Bratislava), Alojz Stróbl (2006 Bratislava, Zvolen, Liptovský Mikuláš), Ján Rombauer (Bratislava, Prešov, 2010-2011), Barónka Margita Czóbelová (Bratislava, Strážky 2012) a mnohé ďalšie. Publikuje v Ročenke SNG, časopisoch Ars, Pamiatky a Múzeá, Acta Musaei Scepusiensis, Bratislava a ďalších. Zúčastňuje sa domácich aj zahraničných kolokvií.

 

 Vstup 2,70 €

Kontakt

tel.: 045/24 53 001

e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Podrobnosti

Dátum:
26. októbra 2017
Čas:
18:00 - 20:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
www.sng.sk

Miesto udalosti

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen, 960 01 Slovenská republika
View Miesto udalosti Website