V sobotu 16. júna 2018 o 17.30 hod. pozývame na diskusiu a krst prvej mapy technických pamiatok Banskej Bystrice. Vďaka občianskemu združeniu Čierne diery, ktoré propaguje priemyselnú architektúru a zabudnuté miesta Slovenska, vznikla mapa s 48 objektmi s detailnými ilustráciami, popismi a GPS súradnicami. Ich séria máp sa po Bratislave, Trnave a Prešove rozširuje aj mapou po Banskej Bystrici.
V diskusii vám predstavia novú mapu a s pani docentkou Evou Kráľovou sa budú rozprávať aj o širšej téme ochrany technických pamiatok.
Vydanie mapy bolo o to naliehavejšie, že v Banskej Bystrici a okolí je viacero objektov s otáznou budúcnosťou. Medený hámor fungoval takmer 500 rokov a pamätá časy, keď sa v oblasti tvorilo až 40% svetovej medi. Dnes chátrajú aj jeho posledné zachované objekty.
Fabrika na modrotlač a stoličková továreň už zanikli, ale napríklad málokto vie, že hodinovou vežou sa zachoval starý pivovar a meštiansky dom s unikátnou reťazovou strechou, zrejme poslednou na svete.
Na krste budú k dispozícii mapy aj grafiky, ktoré pripravuje o. z. Čierne diery a ich predajom ďalej pomáha pamiatkam.
Mapa technických pamiatok Banskej Bystrice
Dizajn: Ondrej Gavalda
Jazyková úprava: Ľubica Schmarcová
Anglický jazyk: Verba Peregra
~ Poďakovanie ~
Mapa by nevznikla bez práce bystrických nadšencov Juraja Havlíka a Natálie Michalovej.
Realizácia mapy Banskej Bystrice je súčasťou mikroprojektu Sokratovho inštitútu, ktorého generálny partner je ZSE, hlavný partner Férová nadácia O2 a partner Technická univerzita vo Zvolene.
Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.
Vstup na krst a diskusiu je voľný.
Bonus: Po diskusii vás pozývame o 21:30 na amfiteáter na premietanie filmu Vražda v Orient exprese. Nikde inde v Európe si nepozriete tento film pod holým nebom zo 70 mm filmu!