• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Klíčenie industrializácie – výstava

27. septembra 2018 - 31. októbra 2018

„Len pár minút chôdze od historického centra Banskej Bystrice sa nachádza nevábny – očividne zanedbaný až nepríjemný – areál bývalého MEDENÉHO HÁMRA, v skutočnosti mimoriadne významná pamiatka priemyselného dedičstva, ktorá po stáročia šírila dobré meno mesta po celom svete…“, uvádza architektka Natália Michalová z iniciatívy ZA! MEDENÝ HÁMOR, ktorá spoluorganizuje výstavu.

Výstava prezentuje výsledky 10 ročného výskumu hodnôt a architektonických pozostatkov historického výrobného areálu Medeného hámra, ako aj súvisiacich objektov a zariadení zachovaných v katastri Španej Doliny študentmi Fakulty architektúry STU v Bratislave, pod vedením doc. Ing. Evy Kráľovej, CSc., ktorá je taktiež kurátorkou výstavy. Zdôrazňuje pritom: „Študenti zároveň overovali možnosti konzervácie zachovaných reliktov a potenciál nového využitia týchto technických pamiatok pre potreby súčasnej spoločnosti prostredníctvom živej spoločenskej alebo komerčnej funkcie, pričom sa stavbám a ich vnútorným priestorom ponechal ich neopakovateľný, miestami až tajuplný industriálny charakter.“

Cieľom výstavy je v súvislosti s Medeným hámrom podnietiť verejnú diskusiu a položiť si otázky:

=> Ako sa prejavili stáročia technického pokroku v našom meste a v jeho okolí na životoch našich predkov a na meste samotnom?
=> Vieme z čoho prúdil kapitál, vďaka čomu dnes Banská Bystrica vďačí za svoje historické centrum? Vedia o tom naše deti?
=> Čo môžeme urobiť pre zachovanie areálu Medeného hámra – poslednej bezprostrednej stopy po slávnej „medenej“ minulosti Banskej Bystrice?
=> Vidíme študentské návrhy ako reálne? Inšpirujú nás k niečomu inému?

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/959618080905207/

Details

Start:
27. septembra 2018
End:
31. októbra 2018
Event Category:

Venue

Banská Bystrica
Banská Bystrica,97401Slovenská republika