• Stredoveké stany

  preneste sa v čase a vychutnajte
  si netradičnú dovolenku pod hviezdami

 • NAJ miesta v regióne

  doplňte si svoje zážitky o NAJ miesta regiónu
  a naplánujte si svoje výlety už dnes

 • „Začnite s vysťahovaním!“

  Spoznajte príbehy z obdobia 2. svetovej
  vojny a Slovenského národného povstania

 • Podujatia

  okúste Región Stredné
  Slovensko všetkými zmyslami

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

 • Táto udalosť už prebehla.

„Grafické inšpirácie neskorogotickej maľby“

29. novembra 2018 @ 17:00

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO

Grafické inšpirácie neskorogotickej maľby

Zvolenský zámok

Štvrtok 29. november 2018│17.00

 

Slovenská národná galéria pre svojich návštevníkov pripravila na rok 2018 na Zvolenskom zámku cyklus kurátorských výkladov spojených s prednáškami na netradičné témy týkajúce sa tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne prebehne prednáška s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych oblastí. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom, mládeži a nadšencom výtvarného umenia. Vstup 2,70 €.

 

Grafické inšpirácie neskorogotickej maľby

Témou prednášok bude vplyv drevorezov a medirytín na tabuľové maliarstvo na prelome stredoveku a novoveku. V druhej polovici 15. storočia prišlo k oživeniu nástenného, no najmä tabuľového maliarstva. Niekedy išlo o inšpiráciu, preberanie jednotlivých motívov i celých kompozícií, inokedy priam otrocké kopírovanie. Na príkladoch niekoľkých originálov si ukážeme mechanizmus prenosu foriem z jedného umeleckého druhu do druhého a budeme sa venovať aj narastajúcemu významu nového média na prahu novoveku.

 

Dušan Buran vedúci kurátor zbierok starého umenia

Absolvent Dejín umenia na FF UK v Bratislave (Mgr. 1992) a Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000). Pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa stredovekému sochárstvu a maliarstvu, umeniu a architektúre 20. storočia i otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti. Je editorom knihy Dejiny slovenského výtvarného umenia – Gotika a kurátorom rovnomennej výstavy (SNG Bratislava 2003/2004), autorom a spoluautorom niekoľkých výstavných projektov doma aj v zahraničí.

 

Martin Čičo historik umenia

Historik umenia od roku 2007 pôsobiaci v Slovenskej národnej galérii ako kurátor zbierky starej kresby a grafiky. Zaoberá sa dejinami grafiky, umením 16. – 18. storočia, osobitne ikonografiou a dejinami zobrazovania Bratislavy, ale aj iných miest. Z týchto oblastí pripravil viacero výstav, publikoval odborné štúdie a články doma i v zahraničí. Ako odborný konzultant sa podieľa na obnove Kalvárie v Banskej Štiavnici a opakovane prednášal aj na podujatiach pripravovaných na Zvolenskom zámku.

 

 

Kontakt
tel.: 045/24 53 001
e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Podrobnosti

Dátum:
29. novembra 2018
Čas:
17:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
www.sng.sk

Miesto udalosti

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen, 960 01 Slovenská republika
View Miesto udalosti Website