• Nočné prehliadky

  zažite prehliadky po mestách a
  kláštoroch zahalené rúškom noci

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • Po stopách kostolíkov

  načerpajte pokoj v
  gotických kostoloch

 • COFFEE TOUR

  okúste neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbierajte si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

„Grafické inšpirácie neskorogotickej maľby“

29. novembra 2018 @ 17:00

POZRIME SA NA TO ŠTÝLOVO

Grafické inšpirácie neskorogotickej maľby

Zvolenský zámok

Štvrtok 29. november 2018│17.00 

 

Slovenská národná galéria pre svojich návštevníkov pripravila na rok 2018 na Zvolenskom zámku cyklus kurátorských výkladov spojených s prednáškami na netradičné témy týkajúce sa tradičného umenia. Počas večera sa kurátori SNG zamerajú na dôležité míľniky v dejinách umenia a priblížia nám na vybranom diele dané výtvarné obdobie. Následne prebehne prednáška s pozvanými hosťami a odborníkmi z rôznych oblastí. Súčasťou cyklu budú každú tretiu sobotu aj tvorivé ateliéry venované deťom, mládeži a nadšencom výtvarného umenia. Vstup 2,70 €.

 

Grafické inšpirácie neskorogotickej maľby

Témou prednášok bude vplyv drevorezov a medirytín na tabuľové maliarstvo na prelome stredoveku a novoveku. V druhej polovici 15. storočia prišlo k oživeniu nástenného, no najmä tabuľového maliarstva. Niekedy išlo o inšpiráciu, preberanie jednotlivých motívov i celých kompozícií, inokedy priam otrocké kopírovanie. Na príkladoch niekoľkých originálov si ukážeme mechanizmus prenosu foriem z jedného umeleckého druhu do druhého a budeme sa venovať aj narastajúcemu významu nového média na prahu novoveku.

 

Dušan Buran                                                                                                                                    vedúci kurátor zbierok starého umenia

Absolvent Dejín umenia na FF UK v Bratislave (Mgr. 1992) a Technickej univerzite v Berlíne (Dr. phil. 2000). Pracuje ako kurátor Zbierky gotického umenia a zároveň vedúci kurátor Zbierok starého umenia SNG v Bratislave. Venuje sa stredovekému sochárstvu a maliarstvu, umeniu a architektúre 20. storočia i otázkam muzeológie a pamiatkovej starostlivosti. Je editorom knihy Dejiny slovenského výtvarného umenia – Gotika a kurátorom rovnomennej výstavy (SNG Bratislava 2003/2004), autorom a spoluautorom niekoľkých výstavných projektov doma aj v zahraničí.

 

Martin Čičo                                                                                                                           historik umenia

Historik umenia od roku 2007 pôsobiaci v Slovenskej národnej galérii ako kurátor zbierky starej kresby a grafiky. Zaoberá sa dejinami grafiky, umením 16. – 18. storočia, osobitne ikonografiou a dejinami zobrazovania Bratislavy, ale aj iných miest. Z týchto oblastí pripravil viacero výstav, publikoval odborné štúdie a články doma i v zahraničí. Ako odborný konzultant sa podieľa na obnove Kalvárie v Banskej Štiavnici a opakovane prednášal aj na podujatiach pripravovaných na Zvolenskom zámku.

 

 

Kontakt
tel.: 045/24 53 001
e-mail: lektori.zvolen@sng.sk

Details

Date:
29. novembra 2018
Time:
17:00
Event Category:
Website:
www.sng.sk

Venue

Zvolenský zámok
Námestie SNP 1,
Zvolen,960 01Slovenská republika
View Venue Website