• Hontianska vínna cesta

  ochutnajte najlepšie vína, ktoré
  ponúka región Hont

 • Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

Podcast „RADOSŤ SPOZNÁVAŤ“

Podcast „RADOSŤ SPOZNÁVAŤ“

V našich rozhovoroch spoznáte nie len zaujímavých ľudí a ich životné príbehy, ale tiež nájdete inšpiráciu k objavovaniu jedinečných miest regiónu Stredné Slovensko. Vypočujte si prvú sériu podcastov Radosť Spoznávať, ktorú Vám prináša Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko.

VÍNŠPACÍRKA 2024 / Ako vznikla myšlienka najkratšej vínnej cesty? 400 vzoriek vína a 40 zapojených slovenských aj zahraničných vinárstiev a distribútorov, priamo na banskobystrickom námestí robia z tohto festivalu NAJKRATŠIU a zároveň NAJBOHATŠIU vínnu cestu. Tento rok oslávi Vínšpacírka 10. narodeniny. Nie len o tom, ako vznikol jej názov, ale aj o samotnom podujatí a programe, ktorý Vás čaká počas soboty (27. apríla) sa dozviete v 2. sérii podcastu RADOSŤ SPOZNÁVAŤ.

ČO JE COFFEE TOUR? / Namiesto konkurencie si zvolili priateľstvo. Počuli ste už o bystrickej COFFE TOUR? Coffee Tour je o SINERGII 3 kaviarní, ktoré by sa k sebe mohli správať ako konkurencia, ale namiesto toho si zvolili cestu SPOLUPRÁCE . A to je UNIKÁT! Nie len o bystrických kávových potulkách, ale aj o samotných zapojených prevádzkach ⁠Výklad ⁠⁠Mlsnacava⁠ – ⁠The Fleck Coffee Roasters⁠ sa dozviete v tomto podcaste.

BOLO MI SMUTNO ZA DOMOVOM / O vidieckom rodinnom podniku, lisovni Olej Hont. Súdovce, taký je názov malej dedinky v ospalom kúte Hontu. Ak ste počuli tento názov prvýkrát, to nevadí! Ste na správnom mieste spoznať ďalší malebný kúsok regiónu Stredné Slovensko. V šiestej časti nášho podcastu sme sa rozprávali s výnimočnou ženou, Vierkou, s nádherným životným príbehom. O tom, ako sa dostala k malému rodinnému podnikaniu, výrobe olejov, a ako jej manžel opustil svoje rodné Švajčiarsko a usadili sa spolu v bielej usadlosti slnečného Hontu sa dopočujete práve dnes.

KÚPEĽNÍCTVO NEMÁ TAKÚ POZORNOSŤ, AKO SI ZASLÚŽI / Aké bohatstvo ukrývajú Kúpele Sliač? Áno, mnohí z vás si možno povedia, že Kúpele Sliač nevyzerajú veľmi moderne. Pôvodná architektúra a „genius loci“ tohto miesta však zanecháva silnú emóciu nielen u kúpeľných hostí, ale aj v miestnych či návštevníkoch tohto miesta. O snahe priniesť život do každého metra štvorcového, zvýšiť záujem o prírodné liečivé zdroje či prevenciu a o budúcnosti Kúpeľov Sliač nám porozprával ich riaditeľ, Martin Beňuch.

O DIVOKEJ PRÍRODE, ZA NAŠIMI OBLOKMI / Stretol som sa s medveďom, niekoľkokrát. Vybrali by ste sa niekedy do prírody so sprievodcom? My vás tam radi zoberieme. Teda, nie my, ale náš kamarát, Jerguš Tesák. Jerguš je zoológ a ekológ, niekoľko rokov pracoval v Štátnej ochrane prírody. Dnes sa venuje sprevádzaniu návštevníkov po „divokej prírode“. Stretnúť ho môžete napríklad v neďalekom banskobystrickom Laskomery. Počas prechádzky pričuchnete k stopovaniu zvierat, nastavovaniu fotopascí a dozviete sa viac o miestnej faune a flóre a hlavne, dostanete sa na miesta, ktoré ste doposiaľ určite nepoznali!

KREMNICA, MESTO PRÍBEHOV / zažite pokoj, ktorý ponúka toto miesto. V tretej epizóde s nami pocestujete do (zaspatej) Kremnice a predstavíme Vám niekoľko zaujímavých príbehov, ktoré ukrýva. Jedným z nich je napríklad cukrovinka Kremnický krumpel, ktorú pred vyše 100 rokmi začala v Kremnici vyrábať rodina Atkáryovcov. Počuli ste už o nej? Jej recept sa podarilo po rokoch obnoviť práve nášmu hosťovi, Martinovi Varhaňovskému. Chcete vedieť, ako príbeh o zabudnutej rodine Atkáryovcov a ich krumploch pokračuje? Vypočujte si náš podcast. Verte nám, určite vám zlepší deň. BONUS / Takto na Kremnické krumple spomína Tomáš „Yxo“ Dohňanský z kapely HEX

KAM ZA VÍNOM? / Zažite autentické chvíle v nepoznanom regióne Hont. Počuli ste už o Hontianskej vínnej ceste? Víno sa v tejto lokalite rodí priamo na troskách majestátneho vulkánu, v pôde s obsahom rozličných hornín a minerálov, ktoré sa odzrkadľujú v jeho chuťovom profile. K tomu milí ľudia, ochotní pozvať vás do svojich vyše osemstoročných pivníc a vyrozprávať vám ich príbeh pri pohári vínka a miestnych špecialách. V podcaste sme sa rozprávali s vinárom Robom Laukom, autorom myšlienky tohto unikátneho zážitku. Robo sa dostal k vinárstvu tŕnistou cestou, ale aj napriek tomu mu učarovala a zmenila jeho život.

BARBORSKÁ CESTA / Ako sa z marketéra stane pútnik? V našej prvej epizóde podcastu RADOSŤ SPOZNÁVAŤ sme sa rozprávali s Romanom Neradným, predsedom projektu Barborská cesta. Roman nám úprimne vyrozprával príbeh o tom, ako sa z veľkej „ryby vo vodách marketingu“ stal dobrodruh a pútnik. Jeho život mu zmenila prvá púť do Santiaga de Compostela a odvtedy sa toho udialo už veľmi veľa. Započúvajte sa do osobného príbehu Romana, ktorý vám navyše prezradí, aké krásy v sebe ukrýva najdlhšia náučno – poznávacia trasa na Slovensku, Barborská cesta.

Aktivita realizovaná s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.