• STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  8 kultúrnych zážitkov
  s 1 pasom

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • FOOD TOUR

  spoznajte chute
  Banskej Bystrice

 • Relax a wellness

  doprajte si oddych a
  načerpajte nové sily

MUČIACE NÁSTROJE – ZRUŠENÉ

MUČIACE NÁSTROJE – ZRUŠENÉ

Výstava Mučiace nástroje je z technických príčin ZRUŠENÁ. Ďakujeme za pochopenie.

Návštevníci Thurzovho domu Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici môžu od 1. októbra nahliadnuť do minulosti vďaka výstave mučiacich nástrojov. Výstava bude trvať do 31. januára 2023.

Vďaka tejto unikátne výstave môžete:

 • ODHALIŤ rôzne formy mučenia ako prostriedku vynucujúceho priznanie
 • OBJAVIŤ desiatky zapožičaných mučiacich predmetov, ktoré sa využívali naprieč Európou odhalia krutú históriu viny a tresu ako napríklad: lámacie koleso, pranier, ostnatý golier, maska hanby, husle, pás cudnosti, železná čižma, skrutky na palce a mnoho ďalších

Najväčším vystaveným predmetom bude železná panna z Norimbergu!

Mučenie neobišlo ani Banskú Bystricu. S trestami sa spájajú okovy na ruky, nohy a pás, klady, putá, dereš, popravné meče a úlohy KATA.

Viac informácii a podujatí sa dozviete TU.

Všetky desivé mučiace nástroje ako aj predmety zo zbierok Stredoslovenského múzea, ktoré dodnes naháňajú hrôzu, si môžete pozrieť v Thurzovom dome.

Počas výstavy je pripravených viacero sprievodných podujatí, ktoré sú určené širokej verejnosti či vzdelávacím inštitúciám. Chýbať zároveň nebudú zaujímavé prednášky, tvorivé aktivity, ale ani komentované prehliadky.

Výstavu Mučiace nástroje pripravil Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko a so spoločnosťou Araneus Sebastian Wadycki.