• Stredoveké stany

  autentický stredoveký zážitok
  pre celú rodinu

 • Začnite s vysťahovaním!

  nezmeškajte inscenované prehliadky na
  tému Slovenského národného povstania

 • COFFEE TOUR

  zažite neformálne potulky
  po banskobystrických kaviarňach

 • STREDNÉ SLOVENSKO

  načerpajte silu v
  nedotknutej prírode

 • MÚZPAS

  vyzbieraj si 8 kultúrnych
  zážitkov s 1 pasom

Mladí pohyb milujú: Ohromné kúsky parkouristov v Bystrici hovoria za všetko!

Mladí pohyb milujú: Ohromné kúsky parkouristov v Bystrici hovoria za všetko!

Bystricu po rokoch opäť rozskákali parkouristi. Zažili náročné tréningy a svoje umenie predvádzali na viacerých miestach v meste.

V meste pod Urpínom sa po dvojročnej prestávke konal už desiaty ročník medzinárodného podujatia Parkour Meeting Banská Bystrica. Zavítali naň desiatky nadšencov novodobého umenia pohybu zo Slovenska, Česka, Poľska, ale aj ich hostia, skúsení tréneri z Chorvátska a Srbska.

Na parkouristov čakal od soboty program z rôznych aktivít. „Hneď prvou bolo otvorenie zrevitalizovaného vnútrobloku na Sitnianskej, kde vyrástlo nové parkourové ihrisko Flux. Počas ďalších dvoch dní (nedeľa a pondelok) absolvovali spoločné tréningy v Parku pod Pamätníkom SNP ako aj workshopy v hale Strednej športovej školy, kde celá akcia prebiehala až do utorka,“ ozrejmil Dávid Lupták, jeden z organizátorov podujatia.

Ako spomenul, kým jeden z tréningov v parku bol fyzicky náročný a parkouristi si v jeho závere siahli na dno svojich síl pri stovkách klikov na schodoch, ten druhý bol o čosi hravejší a ukázal im nové možnosti tréningu.

Workshopy však boli pripravené aj pre verejnosť. „Viedli ich samotní účastníci a záujemcom, prevažne z radov detí, pomohli so základnými technikami,“ spomenul.

Mladí parkouristi v sebe nazapreli ani umeleckého ducha, keď si po večeroch hrali a spievali spolu s gitarou či ukulele. A hoci parkour je fyzická aktivita, čas bol aj na rozhovory o správaní a dobrovoľníctve. „Parkouristi totiž vyznávajú hodnoty ako “buď silný, aby si bol užitočný” či “nezanechaj stopu”, ktoré mnohí mladí nepoznajú. Na záver treba dodať, že aj samotné podujatie pripravili dobrovoľníci a takisto všetky aktivity na ňom viedli skúsení parkouristi bez nároku na honorár,“ dodal Lupták.

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Mesta Banská Bystrica. Projekt bol podporený aj v rámci grantového programu Športuj aj Ty! Nadácie SPP.